با پوزش بخاطر فاصله ای که در ادامه نوشته قبل پبش آمد.

قبلا گفتیم که رابطه ظالم و مظلوم گاهی عجیب و فاجعه بار است وبا اشاره به بعضی قوانین طبیعی  و اجتماعی نمونه هایی آوردیم  و ...

 ادامه بحث

 بارها در باره "ژل رویال " gely royal ( شاه انگبین )شنیده ایم  ولی شاید کمتر توجه کرده باشیم که این ماده ارزشمند چطور و توسط کی و برای چه کسی تهیه می شود ؟

  " این ژل غلیظ لیمویی  و کرم رنگ  از "غدد سر " زنبورهای کارگر ترشح می شود تا ... ملکه بخورد و ...

دارای طول عمر خیلی طولانی وحدود3 تا 5سال بیشتر( بقیه زنبورها حدود 45 روز تا 60 روز )

 قدرت باروری بالا پیدا  کند ( در 24 ساعت حدود 2000 تخم )

دارای پوست و کرک قشنگ و زیبا  شود

 دارای هیکل متناسب و بلندقامت و ...گردد

و خلاصه خیلی چیزها به ارزشش بیفزاید.

همین شده که خیلی از مردم با خودشون فکر کرده اند که اگر چنین ماده ای می تواند از یک "کارگر "ساده چنین ملکه ای بسازد چرا که ما نه؟ ومرتب دنبال  اصلش می گردند شاید که بتوانند از انواع خواص درمانی و زیبایی و ...که دارد استفاده ای کنند ( هرچند قیمتش گران است . هر گرمش حدود  40 تا50 هزار تومان و ...)

 همانطور که گفته شد  "زنبور کارگر" و "زنبور ملکه" هردو ماده  هستند " .تفاوت زمانی ایجاد می شود که کارگر خود به دست خود موجب برتری ملکه می گردد.یعنی ماده مقوی و  مفید تولیدی خود را که از عرق جبین  (بخوانیم "دستمغزش " )را تقدیم او  می کند و ...

 بدین ترتیب "ملکه "  همانند "ترامپ" بر تخت فرماندهی جامعه زنبورها می نشیند و این کارگرها هم مثل هزاران ندیمه و نوکری که دوست دارند قلدر پسند باشند ,دورش حلقه می زنند, هلهله راه می اندازند و  خشک و ترش می کنند و ازش مراقبت می کنند.

 Image result for queen bee among bees

اینگونه می شود که  ملکه ای که قبلا از قماش همان کارگر بود کم کم اخلاقش هم عوض می شود و ناز و غمزه اش بر همه جای "کندو "پرآوازه می شود و ...مردان طالب او می گردند.

اماهمسرگزینی چنین ملکه ای حالا دیگر به این سادگی نخواهد بود.

 برای انتخابش , هر زنبور "دربدر "و "ضعیفی" را نمی پذیرد . بخاطر دلسوزی یا عشق و عاشقی  و ده ها دلیل دلبخواهی که میان آدمها رایج شده تن به ازدواج نمی دهد.

ملکه تنها دغدغه ای که دارد حفظ جامعه و آینده است .برای  همین شوهرش را در یک آزمون بسیار دشوار از میان سالم ترین ,قوی ترین ,با ثبات ترین و خلاصه مرد ترین جامعه خودبر می گزیند.

 روز موعود , تمام خواستگارها  را فرا می خواند و یک بازی مرگ و زندگی راه می افتد.

عزم ره کردند و در پیش آمدند
عاشق او، دشمن خویش آمدند

وقتی که زمانش رسید,ملکه با یک حرکت موزون به پرواز در می آید ...بالا و بالا تر .هر چقدر بالا تر می رود تعدادی از زنبورهای نحیف و ناتوان ازنفس می افتند...بالاتر ...باز هم عده ای دیگر ...اوج می گیرد و...آنقدر تا او که اهل این راه نباشد در میانه راه می افتد و آخر , آنکه باقی می ماند و می تواند تحمل این همه سختی نماید ,موفق خواهد شد که به عنوان همسر چند ساعته ملکه  او را تسخیر کند .

اینجا هم شبیه غایله " ترامپ "کارگران و زیر دستان داو طلبانه رای خود را به ملکه شان می دهند .

ملکه ای که نه تنها بی چشم و روست و به  ازای خوردن و مکیدن از شیره جان زیر دستی های خود ,کوچکترین التفاتی به آنها  ندارد بلکه ممکن است هر آن بخاطر حفظ  او,.جانشان رانبز به فنا دهند.

اما این تشابه های ظاهری بین  "جامعه ترامپی" و  "نظام زنبوری "همه ماجرا نیست .

 در موضوع  انتخاب دیدیم که از میان آنهمه "زنبور های نر" فقط یک زنبور موفق به جفتگیری می شود که در نظام آنها  او هم "محکوم به مرگ "است.

اما این  فنا شدن چه حکمتی برای جامعه زنبورها دارد؟

شاید چنین فکر شده است که اگر "زنبور به کام رسیده" زنده بماندو بخواهد در "کندو "جولان دهد, در اینصورت یا تبدیل به پادشاهی دیگر شود که در کنار ملکه چیزی خواهد شد  مانند نظام های جامعه بشری  که چندان موفق نبوده اند ,یا اینکه در همین نظامی که بخوبی دارد می چرخد کم ظرفیتی نشان دهد و نتواندخود را حفظ کند.

یعنی هر جا که بنشیند و بلند شود , منم منم کند و  حس حسادت و رقابت دیگران را بر انگیزد  ,که نتیجه اش آن خواهد شد که  فساد را اشاعه دهد.چیزی که امروزه بلای جان جامعه بشری شده و نسل های آینده  را در خطر نابودی قرار داده است و آنها چنین چیزی را هرگز نمی خواهند.

انتخاب ملکه ای این چنین و جامعه ای بدون وجود یک سلطان مردگونه ,بدون نیاز به امر و نهی , دستور دهی و صدور قانون و مقررات و ...بسیار با معناست.

اوفقط بر مبنای صلاحدید جامعه خود منصوب می گردد.

قدرتمندی که توانایی اش در باروری هزاران تخم زنبور دیگر است.او با هیچکس فامیلی , ارتباط عاطفی یا حشر و نشر مخفیانه و بخصوصی ندارد 

اصولا  هیچگونه تعلق شخصی به چیزی جز منافع جمع ندارد .

بنابراین هرگزوسوسه نخواهد شد که  مانند دهها حاکم و پادشاه یا رییس جمهور و...بکوشد مناصب , امکانات و هر چه که هست را از سهم ضعیف ها و زحمتکش های جامعه را ش بر دارد و به  پسر ,برادر و خواهر و...رفیق و فامیل ...خود بدهد.

 تفاوت اساسی در این دو نظام یعنی آنکه بر محور قدرت سرمایه و قلدری بنا نهاده می شود و زیر دستان را از هویت اصلی خود چنان تهی می کند که به اربابان و ظالمان  و گروگان گیر های خود تعظیم می کنند و هواداریشان می کنند با نظامی که همه بفکر منافع جمع و آینده افراد خود هستند در همین چند سطر قابل تامل است.

 بعضی ها با دقت در این رفتارها گاهی معتقد می شوند نظامی که موجوداتی مانند زنبور عسل یا موریانه ها ومورچگان و شاید بسیاری دیگر از حیوانات و جانوران در  این عالم که ما خیلی کم در باره آنها می دانیم از جهاتی کاملتر از نظام اجتماعی انسان هاست .

ما شاهدیم که زیرکی ها در جوامع جانوری و سایر موجودات در مواردی زیاد می باشند وبسیاری از رفتارهای عجیب آنها نظام های اجتماعی ما را به چالش می کشندکه ضرورت دارد به آنها توجه بیشتری کنیم .

اما به نظرنویسنده  در تمام این حرکات و رفتارها که گاهی هم از ما بسیار پیشرفته تر و متعالی تر می نماید ,از آنجا که فاقد  "خواست یا اراده و وجود عنصر تفکر " درجانورانی مانند زنبور است و صرفا بر اساس  یک برنامه تنظیم شده صورت می گیرد نمی تواند قابل مقایسه با رفتار ها در جامعه انسانی باشد .ولی ما می توانیم از این گونه تفاوت ها و شباهت ها برای رسیدن به کمال و رشد در جوامع خود ,درس گرفته و به تناسب نیازهای خود به اجرا در آوریم .

  منابع :

علاوه برچند سایت عمومی در باب زنبور عسل که متاسفانه ادرس شان را نتوانستم بازیابی کنم, دو سایت زیر در رابطه با خواص ژل رویال جالب تر بودند.

http://fdo.kaums.ac.ir/Default.aspx?PageID=194

 http://www.mellifera.ir/787-%DA%98%D9%84%D9%87%20%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%84%20%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%88%20%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5%20%D8%A2%D9%86%20%25D9%2583%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%9F.html