شب یلدا ی امسال مصادف است با یک سری تغییرات اساسی در مباحث اقتصادی. 

این روزها دوستانی  که اخبار اقتصادی را دنبال میکنند و ربط اون را در مسایل خانوادگی و اجتماعی دنبال میکنند  حتما متوجه تغییرات عجیب و غریب در قیمت های دلار و ارز و شاخص های بورس شده اند.همانطور که قبلا نیز درآدرس زیر  http://aashenaa.persianblog.ir/post/114/

 تحت عنوان با" بورس آشنا شویم" گفته بودم شایسته است  ضرورت توجه به این گونه اطلاعات را جزیی از برنامه زندگی خود قرار دهیم و چه بهتر که در شب ترین شب سال  نیز نیم نگاهی به آن داشته باشیم و از تبعات آن غافل نشویم.

اغلب خوانندگان و اونهایی که با وبلاگ و اینترنت و وب سایت کار میکنند یا دانشجو و دانش آموزند و یا  از معلمین مدارس  و اساتید دانشگاه ها هستند و عده ای هم  کارمندان ادارات و سازمانهای دولتی و یا مشاغل آزاد و مانند آن.

بیشتر ما سرمان گرم است به نوشتن و یاد گیری و یاد دادن و تعامل در عرصه مسایل اجتماعی و خانوادگی و هنری و ادبی و امثالهم. .صبح تا شب جان می کنیم تا درآمد و دستمزدی بدست آوریم و نان حلالی که به دست خانواده برسانیم و ارتزاقی کنیم.در این میان آنقدر به خود و زندگی خود مشغول و گرفتاریم و یا در غم دیگران غصه دار که تا  کمی غافل از اطرافمان میشویم و سر مان را بلند میکنیم می بینیم ده ها قدم باز از قافله عقب مانده ایم.مثل اینکه  هر چه تلاش میکنیم به جایی نمی رسیم.

محسوس ترین روابط اجتماعی را علمای تحلیل گر اجتماعی مرتبط با مسایل اقتصادی می دانند و در همین عرصه است که  می بینیم روز به روز مشکلاتمان بیشتر و توانایی مان کمتر میگردد .هر روز شاهدیم قدرت خریدمان کمتر میشود و آرزوهایمان برای حداقل های زندگی عقیم تر. هر چه ما تلاشمان را با اضافه کار و صرفه جویی و جنس بنجل خریدن و... افزایش می دهیم سرعت و میزان افزایش  قیمت اجناس و مایحتاج زندگی بیشتر باوسع و قدرت خریدمان فاصله می گیرد و...

من در جایگاهی نیستم که بتوانم بفهمم علت این نوسانات عجیب قیمت در چیست و چرا. ولی مدتی است که یک چیز راباور کرده ام که "اگر نمیتوانم جلوی طوفان را بگیرم اما قادرم خودم را در مقابل آسیب های آن تا حدودی محافظت نمایم".بر اساس همین اصل فهمیده ام فعلا افزایش قیمتها مانند طوفانی ست که بر سر همه اجناس و هزینه های زندگی فرود خواهد آمد.حالا هم که  تمام کارشناسان اقتصادی معتقدند  که  رابطه تنگاتنگ هزینه تمام شده تولید و از جمله  مواد و دارو و  کالا  و اجناس مختلف و مورد نیاز زندگی باارزش طلا و ارز انکار نا شدنی است   پس باید حواسم به بعضی سیگنال ها باشد.

حواسم راباید  جمع کنم که حتما وقتی اخبار میگوید  قیمت طلا و هر دلار و یا پوند  در عرض این یکی دوماه  حدود دویست  سیصد تومان اضافه شده یعنی اینکه تقریبا بین سی تا چهل درصد به حقوق و دستمزد من تورم وارد شده است .یه عبارت دیگر یعنی پول و سرمایه حاصله من بزودی و یا در طی چند ماه  آینده سی تا چهل درصد افت می کند واز ارزشش کم میشود.  

اما چه باید کنیم؟از یک طرف ما همه  اهل خموش  و آرام  و سر به درون خویشتن  به هر دلیل موافق دلالی و شیادی هم نیستیم و با اینکه هوشمان به لحاظی خیلی  هم از فلان مردک بیسواد مفتخور بالاتر است به هیچ وجه مایل و موافق معاملات آنچنانی و غیر مشروع  که از این آشفته بازار سهمی ببریم هم نیستیم.

  از سوی دیگر مسلما اگر بی تفاوت بنشینیم و شاهد افت شدید پول و سرمایه به سختی بدست آورده مان باشیم نه شعورمان این را تایید میکند و نه قضاوت فرزندان و خانواده و وجدان بیدارمان و نه شیطنت و سیخ زمان.کنایه و سیخ زمانه  مرتب زیر پایمان  می زند که:" آهای تو که مدعی شعور و  با هوشی و اهل حساب و کتاب هستی و مرتب بر همه عالم ایراد میگیری که بلد نیستند چنین و چنان کنند و هیچی سرشان نمیشود حالا در مورد خودت  پس کجاست "استعداد و قدرت سازش  و انطباق تو با شرایط"؟تو که مرتب داری  جا میمانی.!تو که حتی دسترنج خودت را هم نمیتوانی درست حفظش کنی و هر روز قسمتی از اون ورم کرده و باطل میشود.

 خب بایدچکار کنیم؟باز هم بنشینیم و خودمان را سرکوفت بزنیم و هی مقایسه کنیم با فلان و فلان و حرص بخوریم و دور باطل؟من میگویم نه ناله بیمورد کنیم و نه اینکه بی تفاوت و غافل باشیم.

شاید بگویید امشب که  داریم مراسم  شب یلدا را برگزار میکنیم نمی بایست چنین بحثی را باز میکردم اما نمیدانم چرا این وقت اینها را میگویم.شاید هم بخاطر این است که میگویند در این شب  آرزو کردن گرامی و پسندیده است. لذا فکر کردم در این موقع  سال که همه مان سالم و دور هم به  شاد ی منتظر عبور از یلدا می شویم چند آرزوی خوب بکنیم. اول  آرزوی روزهای بهاری و گذشتن از یلداهای بد  روزگار و قبل از اون   یکی از کارهایمان شکر گذاری باشد برای همین داشته هایمان.و بعد دعای گشایش و تحمل سختی ها به  تنگدست ها و نا دارهایی  که متاسفانه شاید قدرت خرید حتی دانه میوه ای را هم ندارند و یا از سلامت و امکان چنین آدابی معذور و.اتفاقا . این بالا رفتن قیمت ها بیشترین ضربه را به اونها وارد میکند. 

و بعدآرزو کنیم تا همه مان سالم و شاداب باشیم و شادی را از ما نگیرند تا فکرمان و رفتارمان به راهی رود  که یاد بگیریم درست تر و با حساب و کتاب تر زندگی کردن را .  بیاموزیم که چگونه بتوانیم از  دوران سخت زندگی عبور کنیم و در جایی که  حل مشکلات به موضوعات مالی بر میگردد تلاشمان را بی نصیب نگذارد .

دعا کنیم در عبور از ناملایمات و سختی ها قدرت عقل و واقع بینی را از ما دریغ نکند و کمکمان کند تا  سعی کنیم برنامه ریزی مالی و توجه به خرج و دخل خانه را با حفظ حقوق هر کدام از اعضای خانواده همراه تر کنیم. 

از  این شب یلدایی و  بازی هستی و روز و شب اش و حکمتی که در فهم کوتاه و بلندی ایام  و  درس هایی که در اوست و حمل بر بی اعتباری ایام است نکته ای بیاموزیم. فرا بگیریم که عمر بر بطالت نگذارانیم و فدر ایام بدانیم و با  کار و تلاش همرا با سرمایه گذاری سنجیده  و متناسب با اوضاع و احوال و عاقبت اندیشی موجب تضمین سعادت  و امنیت خانواده و فرزندان در آینده فردایمان شویم و...