نقش زیبایی ظاهری در جلب توجه مثبت دیگران و بالا بردن اعتماد به نفس انکار نا پذیر است.  

                                       

  در این رابطه  علوم و فنون جدید امکانات تازه ای را در دسترس بشر قرار داده تا  او زیباتر به نظر آید  و بعضی  معایب  احتمالی خود را اصلاح  کرده و یا  اثرات منفی آنرا کاهش دهد .

برای مثال  در عرصه پزشکی استفاده از  ایمپلنت یا کاشت دایمی دندان ونیز  اصلاح فک و جراحی های زیبایی و لیزرتراپی  و ...با کمک علوم مهندسی  و کامپیوتر و..برای اغلب ما واژه های آشنایی شده اند.

استفاده از این امکانات جدید  ممکن است  به علت گرانی و هزینه های بالای آن برای همه مردم  قابل حصول نباشد و گاهی هم  به علل  ارزشی و یا فرهنگی و خانوادگی مورد اشکال باشد. اما زشت و بد قواره و قناس جلوه کردن همیشه به علت مشکلات مالی نیست بلکه دربسیاری  موارد   فقط به علت عدم اطلاع و نا آشنایی با اصول و مهارت های یک زندگی خوب است..

برای مثال امروزه روشن شده است حواس پنج گانه(که در واقع بسیار بیش ازاین تعداد  است ) که برداشت اولیه ما  از اشیا و اطراف ما از  آنجا به مغز میرسد  فقط مسئول  ده درصد از درک حقایق  زندگی هستند  ( که  انهم اغلب اشتباه میکند  ) و نود در صد حقایق در ضمیر نا آگاه ما  دریافت  و استنتاج میگردد.

حال   سوال این است که :

چرا ما از این خاصیت اشتباه کردن حواس پنج گانه  در مورد رفع اشکالات طبیعی بدن خود  استفاده نکنیم؟

چشم انسان در مورد رنگها و خطوط و نحوه پوشش و حتی چگونگی قرار گرفتن لباس و زیور آلات   و... اغلب دچار خطا میشود و موجب سوتفاهم های جدی و مکرر میگردد.

در این نوشته ابتدا بعضی از  خواص اشیا را  در رابطه با حواس توضیح داده و سپس با استفاده از یافته های موجود  که از منابع مختلف جمع آوری شده  توصیه هایی ارایه خواهد شد .

امید وارم کسانی که در این مورد علاقمند به موضوع هستند  با  جستجو در کتاب های مختلف زیبایی شناختی و سایتهای اینترنتی  مربوط  به تکمیل اطلاعات فوق  کمک نمایند.

  

جنس پارچه

- پارچـه هـای سـنگین مانـند پـشمـی، بافـتنی و چرمی شما را سنگین وزن تر جلوه میدهند. و برعکس پارچه های سبک وزن مانند کتان، نخی شما را لاغر تر جلوه میدهند.

نتیجه:

اگر از افراد چاق و سنگین وزن و تو پر هستید سعی کنید لباسهای کتانی و نخی که شما را لاغر تر نشان میدهد استفاده کنید و از لباسهای با نقش شلوغ و از جنس پشمی و بافتنی و چرمی بر حذر باشید.  

 رنگ لباس

 رنگ تیره شما را لاغر تر و کوچکتر و رنگ های روشن شما را بزرگتر و حجیم تر نشان میدهد.

اگر بالا تنه و پایین تنه  از لباسهای یکرنگ انتخاب شود شما  لاغر تر و بلندتر از  از اونی که هستید جلوه میکنید . 

 نتیجه:

پس اگر ریزاندام  و لاغرهستید  و احتمالا قدتان هم کوتاه هست سعی کنید از رنگهای روشن و  بالا تنه و پایین تنه یکرنگ  انتخاب کنید. زیرا اینطوری تو پر تر و در عین حال  بلند قد تر و بزرگتر هم به نظرمیآیید.

 

گردن زیبا: 

-        با پوشیدن لباسهای یقه بلند و همچنین گردنبند کوتاه گردن شما  کوتاه تر به نظر می آید.

 

  طرح لباس:

- لـبـاس بـا خطوط افقی شما را چاق تـر و بـا خـطـوط عمودی شما را لاغر تر جلوه میدهـد. 

 

چند نکته دیگر:  

- روسـری کـه به سـمت پـایین آویزان شـده باشد، قـد شما را بلند تر جلوه میدهد

داشتن زیور آلات و لوازم اضافی در بدن شما را چاق تر و حجیم تر نشان میدهد.

مردانی که بسیار بلند قد ولی لاغر اندام هستند و میخواهند کمی چاق تر و کوتاه تر به نظر بیایند  سعی کنند از لباسهای چند لایه ورنگ روشن ولی متفاوت و کفش های ظریف استفاده کنند.

زنان چاق و کوتاه قد  بهتر است از  لباسهای بایقه هفتی و  یا قلبی شکل ونیز گوشواره بلند  و رنگهای  لباس  تیره ولی یکرنگ  و  کمی بلند  با  خطوط عمودی استفاده کنید.

اگر از زنان قد بلند و لاغر  هستید  لباسهای یقه گرد و گوشواره کوتاه با رنگهای لباس روشن و با طرح افقی و متفاوت استفاده کنید.

 

کفش ها:

کفش های نوک تیز قد ما را بلند تر نشان میدهد.

کفش پاشنه بلند قد مارا بلند تر نشان میدهد به شرطی که شلوار کوتاه نباشد.

کفش پاشنه کوتاه و ظریف ما را کوتاه تر میکند.

کفش کمی لژ دار برای زنان بلند قد مناسب است.

 

کمر بند:

کمر بند پهن قد را کوتاه تر نشان میدهد.

کمربند برای کمرهای چاق مناسب نیست و فقط برای کمر های باریک توصیه میشود .

شلوار را در ناحیه کمر بالا بیاورید نه پایین ترتا لاغر تر و بلندقد تر به نظر آیید.

 

کراوات:

کراوات پهن مردان را چاق تر و کوتاه تر و کراوات باریک و یا بلند قد را بلند تر نشان میدهد. 

مردان با شکم گنده و  چاق سعی کنند لباس های براق و روشن ونیز تنگ نپوشند .در ضمن لباسهای یک رنگ و تیره و همچنین شلوار گشاد بپوشید و  پیراهن را روی شلوار  بیندازید

 و اگر کراوات میزنید کراوات پهن برای شما  مناسب تر است  .

 

مطلب در این مورد بسیار و نکات ریز زیادی وجود دارد که فقط خیلی کم  از این مقوله اینجا آورده شده است.

 توجه به آرایش مو و تناسب آن با شکل صورت و یا استفاده از عینک ها و نوع تغذیه و ورزش و یا انواع لوازم تقویت کننده پوست و .....مواردی است که در این مباحث قابل توجه اند.