هر سال که بهار میاد همراه با خودش معنایی از نو بودن ,تازه شدن و  تغییر شکل را برایمان  تداعی می کند.  گویی طبیعت تمام سختی ها و درد و رنجهای گذشته اش را که اوج آن در پاییز و زمستان بوده را از تن خود می شوید و دوباره آماده یک زندگی جدید می شود.

دو فرایند متصل و "تو در توی " نابودی و مرگ و "ازبین رفتن" از یک سو  و زایش و دوباره سبز و " زنده شدن "از سوی دیگر که در کوچکترین سلول تا تمامی اجرام و هر چه که در دنیاست  در جریان است  لحظه ای خاموش و ساکت نشده و ماحصل آن همان چیزی است که زندگی نامیده می شود

 براین مبنا ست که  ما آدمها هم مرتب  سعی مان بر این است که  بطریقی نو  شویم ,پوست  بیندازیم و شسته شویم.

در این نوشته می خواهیم کمی راجع به این نوع  پوست انداختن و نو شدن ها و البته نه فقط به معنای  ساده و معمولی اش  بلکه انواع  دیگر نادیده و مدرن آن هم اشاره ای بکنیم

 راجع به "ادم شویی "خیلی حرف می شود زد .همینقدر می دانیم که انواع و اقسام  گوناگون دارد ,از خوب و بد , تا سیاسی و اقتصادی و  نوع دینی و عرفانی و ... که در اینجا به چند نوع اشاره می شود :

یک نوع  آدم شویی معمولی است  که برای  تمیز کردن و پاک نمودن  بدن و جسم  از آلودگی های میکروبی و گرد و خاک و سایر آلاینده ها انجام می گیرد . این ادم شویی که  توسط خود یا دیگری  انجام می شود  همان "حمام کردن " و "دوش گرفتن "و  برای بعضی ها که وضعشون بهتر است "توی وان خوابیدن "و  بجای آب از شیر خالص و ...استفاده کردن و بجای لیف فلان ...را مالیدن که اگر بخواهیم زیاد دقیق بشویم مثنوی هفتاد من کاغذ شوذ .   

 

 نوع الکترونیک اش ...

اما نوعی دیگر ادم شویی شستن بدن است  همراه با یک شستشوی روحی و روانی  ومعنوی.

  اول  بار که" ادم شسته می شودوقتی است  که به دنیا می اید . بعضی پزشکان می گویند همان موقع نباید نوزاد را شستشو داد بنابراین چند ساعت یا یکی دو روز بعد پارچه اولیه را  دوباره باز می کنند و  آبی بر سر وبدنش می گیرند و تمیزش  می کنند و طبق آداب هر مسلک و دین و آیینی معمولا آرزوهایی بصورت دعا و نجوا برایش می خوانند  .

Image result for baby wash when born

 در مذاهب و آیین و دین ها هم از اینگونه شستشو ها داریم که به آن غسل  دادن و یا نام خاص  دیگر به آن می دهندکه خود آداب مفصلی دارد . 

در بعضی  ادیان و مکاتب و مذاهب هم برای اینکه کسی به جرگه پاکان و تمیزان معنوی در آید ,باید حتما  کثافات روحی از  او  دور شده و غسل داده شود  تا بتوان به ایین  یا گروه یا مرحله جدید مشرف شود  که کامل آن گاهی مستلزم پوشیدن لباس و پارچه و  علایم دیگریست که  فعلا موضوع بحث ما نیست .

در بعضی از انواع این گونه  "آدم شویی " پاکی جسم اصلا  هدف اصلی نیست .حتی گاهی در یک آب آلوده یا در گل و لای غیر بهداشتی و با مواد و

 چیزهای کثیف ممکن است به " آدم شویی معنوی بپردازند

مImage result for washing in  dirty water

  

 البته آنچه ما کثیف می دانیم بیشتر با معیارهای بهداشتی معمول  و استانداردهای آزمایشگاهی  و پزشکی است  و الا خود آن افراد یا معتقدان به این باورها برعکس این نظر  معتقدند که این آب یا ماده و ...نه تنها غیر بهداشتی نیست بلکه  کاملا سالم ,شفا دهنده و جلا دهنده روح است و می تواندپاک کننده  حتی گناهان ما باشند ! 

آدم شویی هایی که هدفشان شستشوی باطن ,ذهن و فکر به منظور انطباق با اصول و موازین خاص و از قبل تدوین شده  مذهبی یا سیاسی و حتی تربیتی و گاه درمانی می باشند لزوما نمی بایست که با "آب" انجام شوند.

 دو خصوصیت عمده این نوع را شاید بتوان اینطور گفت  :  اول اینکه تغییرات افراد در اینجا اغلب بدون اختیار و آگاهی وی و بصورت غیر مستقیم   به او منتقل می شود و دوم اینکه  عامل  اصلی و فرمانده تغییرات گاه  یک متخصص یا موبد یا حتی  یک تیم و گروه , یا رهبر و فرمانده و البته با استفاده از همه نوع امکانات رسانه ای یا فیلم و...دارو و آمپول  همراه یا بدون مراسم و حتما تحت آموزش های خاصی است که از قبل برنامه ریزی و سازماندهی شده است . ( از نمونه های  منفی می توان تبدیل یک جوان غربی  که تا دیروز در پاریس اهل رقص و مشروب و خوشگذرانی بودبه یک مسلمان افراطی داعشی  که حاضر است برای عقاید جدیدش کمربند انفجاری به خود ببند تا نوع مثبت و مفیدش که  درمان یک بیماری  پی دی اس دی یا  کودک بیش فعالی که  با استفاده از  روش نورو فیدبک و ... توسط یک نفر یا تیم  رواندمان  بهبودی می یابد و ... در همه اینها آدم های تازه ای درست می شوند) 

Image result for mind control

 

این آدم شویی ها که تحت عنوان مغز شویی  و یا کنترل ذهن و... هم گفته می  شود اگر چه در همه دوران بشر وجود داشته ولی امروزه و در کنار تحولات دنیای مجازی و اینترنت و امکانات جدید یکی از چالش های  اصلی  امروزی است و دارای ابعاد مختلف مثبت و منفی بسیاری است که مجال گفتگوی بیشترش  اینجا نیست. 

 اما از انواع دیگر آدم شویی در زمان مرگ  است  .که "مرده شور" ی  می آیدو جسد آدم را با" آدابی "خاص می شوید که آنهم اسباب و لوازم خاص و شرایط مخصوص به خود دارد که در هر شهر و دیار و حتی کشور و قومی به  اشکال مختلف انجام می گیرد.

 در ایران و در جاهایی مانند مشهد و چند شهر دیگر از چند سال پیش و در بعضی جاها  نوع اتوماتیک اش  هم آمده است.

در نوع مکانیزه و برای رعایت مسایل شرعی  تمهیداتی دیده  که فتواهای مراجع نیز رعایت گردد.

عکس زیر دستگاه ها و مخزن های سدر و ... دیده می شود.

علاقمندان این لینک را بخوانند

 http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940602000061

 

  در این آدم شویی  چه بصورت دستی باشد  یا مکانیزه  و چه در ایران باشد و یا هر جای دیگر  معمولا هدف آنست که  جسم و روان فرد بصورتی  پاکیزه و منزه تحویل طبیعت  و مادر اصلی او گردد. 

   و اما ...

از آدم شویی های خوب و زیبا که  با فصل بهار و تغییر شکل طبیعت شباهت بسیار دارد و شاید ما بتوانیم از آن بیشتر سود بگیریم  نوعی است که فرد به قصد دور کردن پلشتی های درون و خالی کردن سالها کدری  و افسردگی انباشته درون به آن اقدام می کند .

تفاوت این آدم شویی با انواع دیگری که نمونه ای از آنرا بالا ذکر کردیم در "اراده و خواست "فرد برای تغییر و نو شدن  می باشد . اگر چه در اینجا هم ممکن است که  با گروه یا جمعی همراه شود ولی این همراه شدن صرفا پیرو شدن  و تقلید صرف نیست  بلکه  جوهره اصلی  حرکت او آگاهی و نیاز خود اوست.

این راه هم جاده ای پر پیچ و خم و بسیار متنوع و از منظر هر کس و هر گروه  روش ها ی خاص خود را دارد .

از گذشته تا هم امروز در باب این نوع تزکیه  بسیار گفته اند و مکاتب بسیاری بوجود آمده است ولی نقطه مشترک همه یک چیز بوده و آن  پاکی و زلال شدن روح و روان ادمی است.

عده ای با عبادت و دسته ای با تحمل درد و رنج و اعمال سنگین و طاقت فرسا و بعضی با سیر و سفر و یا مطالعه و کسب دانش و علم و ...کوشیده اند تا راه درست و سالم حصول به مقام عالی در خور انسان  را بیابند   آنچه که در خور یک مخلوق با شرافت و نجیب  که شایسته نام آدم باشد  . 

در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی
اهل کام و ناز را در کوی رندی راه نیست
ره روی باید جهان سوزی نه خامی بی غمی
آدمی در عالم خاکی نمی آید به دست
عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی

در گفتار بعدی اگر عمری بود  بیشتر خواهیم گفت.

این نوشته ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد

سال نو بر همه مبارک باد

Image result for flowers