با بورس بیشتر آشنا شویم

مدتی است که کنجکاو شده ام  بدانم این بورس چیه و رمز و راز "بازار سرمایه "در چیست؟ وقتی از رسانه ای یا فردی می شنیدم که شاخص قیمت کل و یا فلان کالا بالا و یا پایین رفته و سر در نمی آوردم کمی از خودم خجالت می کشیدم . اینکه ندانم نقطه تحولی یک جامعه از تحول  "بازار کالا" به "بازار پول" و سپس به  "بازار سرمایه "ختم میشود چه گونه است  برای من مسلما قابل توجیه نیست میگویی چرا؟ مگر ما باید همه چیز ها را بدانیم؟ میگویم نه اما نا سلامتی به من میگویند یک آدم ۶٠ ساله و کمی هم اهل کتاب و اینترنت .اگر نتونیم با تحولات و شرایط روز به جلو برویم و اصلی ترین مفاهیم کاربردی زندگی اطرافمون را نشناسیم چطور میتونیم جلو بچه هامون ادعا کنیم که از ما هم می توانند الگو بگیرند.چگونه میتونیم ادعا کنیم که هنوز زنده هستیم؟ و ...

سرتان را درد نیاورم رفتم و کتاب و نوشته ها را پیدا کردم و کلی سایت و اخبار بورس .دوستی را هم پیدا کردم که خدا بر سر راهم قرار داده تا به عنوان استاد  سئوالاتم را پاسخ بدهد.شاید بد نبود که در یکی از" دوره های آموزشی بورس "شرکت می کردم( معمولا یک ماهه و با حدود ١٢٠ تا ٢٠٠ هزار تو مان ) تا زودتر همه چیز را یاد بگیرم اما  از دوران دبیرستان تا حالا عادت خاصی دارم که هیچگاه پول برای چنین کلاسهایی نداده ام.ترجیح می دهم  ساعت ها بنشینم و خودم به مطلب برسم  نه اینکه مطلب جویده شده  ای را نشخوار کنم.

حالا چیزهای تازه ای فهمیده ام .مثلا فهمیده ام برای خیلی از جوانان یاد گیری فنون بورس یک الزام و ضرورت است.یاد گرفتم که "بورس بازی" مخصوصا برای افرادی در سن و سال من "بازی" خوبی است البته اگر بازی اش بگیریم نه اینکه جو گیر بشویم و هر چه داریم را به پای ریسک بریزیم.. فهمیده ام یاد گیری بورس بصورت علمی و زیر نظر استاد خوب و البته پیگیری درست آن هم میتواند  در آمد زا  باشد و هم  مشغولیت خوبی است.

بورس هم می تواند کار دومی باشد و هم بهانه ای برای  پیگیری اتفاقات وخواندن بیشتر از اوضاع اجتماعی و اقتصادی جامعه مان.از آنجا که اصل سود آوری بورس همان" اطلاعات" است بنابراین برای امثال من که شاید هنوز در شعار مانده ایم و بچه هایمان سر در گم زندگی ممکن است  به فهم وجهی دیگر از این دنیای پر پیچ و خم و مرموز و شناخت  بهتر از زندگی مان کمکی کند.

حالا روز به روز بیشتر از این علم چیز یاد میگیرم  مثلا  کمی از" تحلیل های فنی" و مخصوصا اهمیت "عدد طلایی "وخاصیت" نسبت های فیبوناچی  " در فهم چگونگی بازارو ...  را یاد گرفته ام و  یا حد اقل اینکه دانسته ام" گاو " بودن در بورس شاید   بهتر از "خرس" بودن باشدو....

وقتی فکر میکنم در آنطرف آب نزدیک ٧٠ تا ٧۵ در صد مردم با این موضوع آشنایی دارند و بشکلی واردخرید و فروش و تملک سهام هستند و اینجا فقط ۵ درصد و آنهم خیلی غیر علمی بخودم میگویم کاش می شد جوانان را بیشتر با مفاهیم کسب و کار و همچنین مفاهیمی چون بورس آشنا میکردیم.نه تنها جوانان بلکه سالمندان و بازنشسته ها را .

و  دارم خود را آماده کنم که برای چند روز دیگر که آموزش بازنشستگان را خواهم داشت مبحث تازه ای را در کنار مطالب ضروری مورد نیاز سالمندان  بگنجانم:   آشنایی با بورس

خوشحال می شوم نظر شما را هم بدانم.

  توضیح : عکس انتخابی جنبه تزیینی دارد و ربطی به مفهوم" گاو " ها در بورس که بطور نسبی  مثبت نگر ترهستند و معتقد به بالا رفتن ارزش سهام در مقابل خرس های نا امید می باشند ندارد.

دوم اینکه این مطلب صرفا به عنوان یک مبحث اقتصادی اجتماعی مطرح میشود وبرای یافتن راههای جدید سرمایه گذاری سالم و مشروع و مطمئن میباشد و  ربطی به دلالان وزمین خواران و بورس بازان شیاد و مال مردم خور و آنها که از هر طریق به مال اندوزی می پردازند ندارد. 

شاد و سالم و موفق باشید.

چند منبع برای آشنایی بیشتر با بورس:

http://www.iranbourse.com/Default.aspx?tabid=354

http://www.ebtekarnews.com/ebtekar/news.aspx?nid=12383

http://www.ostan-qom.ir/dap/5843-1388-10-30-07-15-01

  

/ 9 نظر / 12 بازدید
فرهمندپور

برایم جالب بود.آیا در اینترنت هم می توان اطلاعات ساده و در عین حال کافی پیدا کرد؟

محبوب

کلی اطلاعات تشکراز امدنتان

مرضی

فکر می کنم برای اینکار مطالعات زیادی باید کرد منم دوست دارم واردش بشم اما انگار تا حالا فرصتشو پیدا نکردم

http://khaneipedar.persianblog.ir/

دوست گرامی روز معلم به شما که نوع نگرش و روش زندگیتان به مادرس زندگی می دهد مبارک[گل]

قاصدک تنها

سلام استاد روزتون مبارک[گل][گل][گل]

ِِِDr88

اول از همه روز شما... هفته شما... مبارک[گل] دوم استاد عزیز... بورس و ورود به آن به گمانم ریسک بزرگی ایست...آموزش آن به قول خودتون برای ما جوانان ضروریست... اما به نظر شما ریسک پذیری در این مبحث چقدر اثر گذار هست؟؟؟ اینکه باید یاد بگیریم ریسک کنیم... استاد عزیز متاسفانه ما از نبود کلاس فکر در نظام آموزشی رنج میبریم... چه بسا کلاس اقتصاد وبورس که شاید زیر مجموعه ای از آن است ... مرسی بابت پست زیبا و طبق معمول آموزنده تان[گل]

علی باجول

سپاس بیکران از شما ارادتمند و بی صبرانه مشتاق دیدارتان

کوشا

تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نیاز میکشم ناز یکی تا به همه ناز کنم