شش مشاهده و یک سوال

 

 

 فرض اول:

اغلب "خانمها"  و" آقایونی"  که با هم خیلی دوست اند و یا با هم ازدواج میکنند هر چقدر هم که با هم اختلاف داشته باشند تقریبا (بجز موارد خیلی استثنا ) هم قد و قواره هم هستند  و یا از نظر تحصیل و نوع زندگی و یا افکارشان  حداقل یک" نقطه مشترک عمده " دارند.

فرض  دوم :

 میگویند : در جامعه  عده ای هستند که مصداق ضرب المثلی هستند که از   اشعار سعدی برآمده که :

 این دغل دوستان که می بینی   "مگسانند" دور   "شیرینی"! .

تا حطامی است می نوشند        همچو زنبور بر تو می پوشند

....

 فرض سوم:

می دانیم که شته یک نوع مواد شیرینی از خود روی برگ گیاهان باقی میگذارد که مورچه ها آنرا خیلی دوست دارند.با این همه مورچه ها برای اینکه بیشتر حال کنند این مواد را با خود به اطراف گیاه توسعه میدهند ( حتی تا مدتی نوزادهای شته را در جای مناسب نگهداری میکنند تا از بین نروند و در زمان مناسب بیرون میاورند و...) تا شته های بیشری را به کار شیرینی سازی مورد علاقه خود وادارند.
اینکار" مورچه ها" نوعی سو ئ استفاده از  اخلاق" شته ها "به نفع خود تلقی میشود.
 
 فرض  چهارم:
 
"معتاد"ها هر جا که باشند و حتی در مسافرت هم  در عرض چند دقیقه محل "مواد فروشان" را شناسایی  و جنس مورد نیاز خود را پیدا میکنند.
 
 فرض   پنجم:
در خانواده ای که اغلب شان "اهل علم و فرهنگ" است احتمال اینکه فرزندی" فاسد" و" از راه بدر" تحویل جامعه دهند بسیار نادر و کم است.
 
    فرض ششم:
 
زباله ها باعث پیدا شدن سوسک و مگس در اطراف خود می شوند.  
 
 
اگر بطور کلی با شش فرض بالا موافقید؟
 
 سئوالم این است که: 
 
 
 آیا می شود از جمعبند و یا  استفاده از چند تا از این فرض ها وجه تشابه  و نقطه مشترکی پیدا کنیم که یک قانون و یا نظریه اجتماعی  روانشناسی که خوانده و یا شنیده اید را به ذهنتان بیاورد ؟
 
 اگرپیدا کردید و یا خودتان شخصا به نتیجه ای رسیدید آنرا لطفا  برایمان توضیح دهید.
 
بعد از اینکه این نوشته منتشر شد دوست خوبمان  "گولیا "  از وبلاگ "جاده"نظری دادند که متوجه شدم نوشته ام دارای ابهاماتی است.
 
 باتشکر از ایشان لازم شد کمی جملات را عوض کنم و توضیحات زیر را نیز اضافه کنم .
 
این نوشته صرفا بعنوان یک  "تفنن "و " بازی وبلاگی " مطرح است و به هیچ عنوان قصد انجام تست هوش و یا شخصیت در آن نیست.
 
دیگر اینکه اصولا من روانشناس نیستم و در اینمورد اطلاعاتم خیلی ضعیف است و اگر اصطلاحاتی مثل "فرض و فرضیه "و  امثال آن بکار برده میشود ممکن است با تعاریف تخصصی آن به دور باشد و معانی عمومی آنها مد نظر است.
 
هدف بطور کلی آنست که در این فضای صمیمی و دوستانه مجازی تمرینی کنیم و اوقاتی را  با هم باشیم و بیشتر با نگاه هم آشنا شویم.مثلا ببینیم آیا با فرض مشاهداتی نظیر آنچه گفته شد و بطور روزانه در زندگی روزمره می بینیم و یا می شنویم چگونه برخورد میکنیم و چه نتیجه ای از آنها میگیریم؟
 
این نوشته به مدت هفت  تا ده روز منتظر پاسخ می ماند.با این توضیح که هر گونه نظر رسیده  تا پایان مدت مذکور منتشر نمی شود. 
 
 بنده و حتم دارم دوستان و خواننده های عزیزهم  مایلند از نگاه شما و تجربیات قشنگ شما در توجه   به موضوعات اجتماعی  و روانشناسی استفاده کنند.  
شاد و موفق باشید.
 

 

/ 0 نظر / 32 بازدید