تفاوت یائسگی مردان و زنان

                                                                

امروز فکر کردم گاهی هم به بعضی از مطالبی که توجه به اونها میتونه در رفع بعضی سو ئ تفاهم های بین زنها و مردها کمک کند به پردازیم. برای مثال بسیاری از اختلافات خانوادگی از عدم  درک شرایط خاص طرفینن ناشی  میشود  که آشنایی با این ویژگی ها در قضاوت عادلانه  تر و حل مشکلات بصورت صلحجویانه موثر است                                                                         

شناخت مردان و زنها در  چنین مواردی ضرورت صحبت های بیشتر را ایجاب میکند.بدیهی است که طرح چنین مطالبی با توجه به محدودیت ها ی فضای مجازی ممکن است ناقص و نارسا انتقال یابد و حتی ابهاماتی  را ایجاد کند ولی این موضوع مانع از طرح آنها نمیشود.

اصولا بحث تغییرات هورمونی  مردان ( که عده ای آنرا یائسگی مردان تعریف کرده اند)مدتهاست که مطرح بوده است ولی ده دوازده سال است که در محافل علمی بیشتر به آن پرداخته میشود..

قبلا تصور میکردند که تغییرات  در مردان بیشتر جنبه روحی و روانی دارد و فیزیکی نیست.ولی امروزه ثابت گردیده که تغییرات  فیزیو لوژیک زندگی مردان از سنین خاص جدی و بسیار واقعی است و همراه با تغییرات هورمونی(کاهش تستسترون) صورت میگیرد.

اگر تفاوت این اتفاق را بین زنان و مردان مقایسه کنیم به چند مورد میشوداشاره کرد:

یایسگی در زنان در محدوده سنی بین ۴۵ تا ۵۵ صورت میگیرد ولی در مردان زودتر و بطور مشخص بعد از سی و پنج سالگی به بالا امکانش وجود دارد.

شروع افسردگی متعاقب تغییرات  برای مردان بسیار متفاوت تر از بروز آن درزنها میباشد : در مردان بصورت خاموش  است و کمتر در مورد  آن اطلاع داریم ولی در زنها همراه با علایم  ونشانه های آشکار و قابل دیدن است .

افسردگی مردان اغلب برون ریز است و افسردگی خانمها درون ریز.ما با ایننوع اختلال افسردگی کاملا آشنا هستیم.مردان در این شرایط غمها و افسردگی های خود را به گردن بیرون از خود  و دیگران یا فلان ماجرا  میاندازند ولی  در مقابل زنها  تلخی ها و نابسامانی را به گردن اشتباه خود و بی توجه ای ساده لوحانه درون وخودشان  می اندازند و برای همین نجوا کردن  وناسزا گفتن به خودشان را مرتب شاهد بوده ایم که :"خودم کردم که لعنت برخودم باد". 

افسردگی در زنان با احساس غمگینی و بی ارزشی است ولی در مردان باخشم و زود رنجی .

در زنان  افسردگی این دوره با ترس و نگرانی همراه است ولی در مردان باشک و تردید.

 در زنان با کوتاه آمدن با دیگران همراه است ولی در مردان با تهاجم و جمله

 زنان  احساس میکنند که وجود آمدنشان به دنیا برای شکست بوده است  ولی مردان فکرمیکنند دنیا همه کار میکند تا او را شکست دهد.(و او دارد مقاومت میکند)

در افسردگی زنان انها سعی میکنند با مردم خوب شوند ولی مردان سعی میکنند مقابله ورزند.

زنان در زمان ا فسردگی پر خواب میشوند ولی در مردان کم خوابی سراغشان می آید .

در موقع افسردگی زنان سعی میکنند دوست و همکار بهتری شوند ولی مردان سعی میکنند از دیگران بخواهند با آنها بهتر رفتار کنند تا بهتر شوند.

 در افسردگی ناشی از یائسگی زنان ترس شدید از موفقیت و" موفق شدن" دارند در حالیکه مردان از "شکست خوردن" دلهره دارندو.....بسیاری از علا یم دیگر که طرحشان موجب طول کلام میگردد.

نکته ای که در اینجا توضیحش ضروری است تدریجی بودن  تغییرات در آقایان ونسبتا سریع تر بودن یائسگی  در زنان می باشد

در مورد علایمی که در خانمها هست تا حدودی آشنایی داریم ولی در مردان کمتر به آن دقت شده است .بعضی نشانه های آن در مردان عبارت است:

خستگی(فقدان نشاط و سر زندگی)

زود رنجی و خشم(با کوچکترین مورد هر چندجزیی به اندازه یک فاجعه بزرگ آزرده میشوند)

کاهش علاقه به همسر و ارتباطات

پیری زودرس(در این مورد کاهش تستسترون میتواند باعث خطر مشکلات قلبی گردد)

گرگرفتگی و سردی دست و پا نیز بر اثر کاهش هورمون تستسترون دیده شده است.(در گزارش دکتر کاروترز ۲۵ درصد مردان از گرگرفتگی و بیش از ۵۰ در صدمردان از افزایش عرق کردن بخصوص در شب  گفته است).  

سایر اختلا لا ت و موارد که شاید در آینده بیشتر راجع به آنها بگویم.

نکته  مهم اینکه  اگر چه ممکن است همه این علایم در ما یکجاوجود نداشته باشد و یا با این شدت و حدت بروز نکند اما نیاز داریم مانند هر تغییر دیگری که  با اختلال همراه استب به آن توجه کافی بنماییم. 

در این موارد نیز دربرخورد با  رفتارهای طرف مقابلمان منصف و آگاه باشیم و درصورت مشاهده تغییرات عجیب در حرکات و رفتار همسرمان مطالعه بیشتر و گاه مشاوره با یک پزشک ارولوژیست و شایدانجام  آزمایش هورمونی چه برای خانمها و یا آقایان و نهایت پیگیری راه های احتمالی درمان میتواند بسیار مفید باشد.

 این نوشته  یکبار در وبلاگ قبلی ام منتشر شده  است  و با تغییراتی مجددا منتشر میشود.برای اطلاع بیشتر  میتوانید به کتاب :"یائسگی مردان نوشته :جد دایاموند ترجمه سهیلا نخعی انتشارات عطایی مراجعه فرمایید.

 

/ 12 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ب ه س

امان از این آقایون که افسردگی شون هم باچاشنیه قلدری و مقابله و اینا همراهه[خنده] به نکته ی مهمی اشاره کردین که با تغییر و در اصل بالا رفتن سن یه سری تغییرات هرمونی و به تبع اون یه سری تغییرات رفتاری ایجاد میشه و شناخت این تغییرات و درک طرف مقابل خیلی مهمه و مهمه که سعی نکنیم بعضی از رفتارهای طرف رو تغییر بدیم ...بلکه باید درکش کنیم و با بعضی موارد باید کنار بیایم ... البته در مورد آقایون نمیدونم اما برای خانمها میشه با درمانهای هرمونی 10-15 سال یائسگیهای زودرس را به تعویق انداخت اما به نظر من بهترین راه برای کم کردن اثراتش ورزش کردن و بویژه شنا و کوهنوردی هست که من به تجربه معجزه دیدم از این دو ورزش مفرح.. البت منکه تازه اواسط زمستون 14 ساله میشم [نیشخند] ممنون هم از شما واسه اطلاعات خوبی که دادین[گل]

رویا

چه جالب ... نمی دونستم واقعا . نشنیده بودم . مفید بود ..ممنون و سلام و صد سلام.

پروين

ممنون از اين پست . با اين كه قبلا در اين باره به طور پراكنده مطالبي خوانده بودم ، اما جمعبندي مختصر آن ، مفيد و كاربرديست . ممنون.

پزشکی دور از خانه

استاد فوق العاده زیباست ... من برا اولین بار یائسگی مردان رو شنیده ام ... حتما کتابش رو خواهم خوند ... [لبخند][گل]

http://khaneipedar.persianblog.ir/

دوست گرامی هر دو نوبت که نوشته ای دراین مورد داشتید خواندم واقعا چه خوب است که هم خانمها و هم آقایان اول مسائل خودشان را بشناسند و بعد آنچه لازمست درمورد جنس مخالف بدانند . این توجه بنیان روابط عاطفی را هم قویتر خواهد کرد. اولین بار دروبلاگ شما به این مسئله برخوردم و مثل خیلی عناوین دیگرتان آموزنده و به یاد ماندنی بود.

یک فروند مددکار!

سلام جناب مرادیان زاده پستها اکثرا خواندنی و جالب بودن ولی جالبتر از اون برای من فعال بودن و خستگی ناپذیری شما بعد از این همه سال تلاش و کار و باز هم جالبتر روحیه ستودنی و چهره بشاش و پرامید شماست خوشحالم از حضور یک دوست خوب و مهربان در وبلاگم مشتری وبلاگهای باصفا مریم

از زندگی

با سلام. مطلب بسیار جالب و سودمندی است. یادم افتاد که من هم چندی پیش در باره ی این موضوع یادداشتی داشتم: http://blog.ahmadnia.net/spip.php?article1768 با احترام

زن

جالبه!وقتی می خوندم داشتم به موارد مشابه فکر می کردم

نازنین مریم

چه عالی![شیطان]