چاله تحول

 هر نوع  تحولی اصولا نیاز به صرف انرژی فراوان دارد .

ما در سنین  و شرایط مختلف با این پدیده سرو کار داریم.در زندگی فردی بلوغ میتواند یک تحول باشد.همچنین ازدواج و یا یافتن کار  و یا پا به سن گذاشتن و سالمندی  تا پیری و مرگ مراحلی است از تغییر که باید طی کنیم.

مشاهده میشود اغلب جوانان و حتی بسیاری از افراد سن بالا در شرایط تغییر خود را می بازند و عنان اختیار را از دست میدهند.

جوانان ما در شرایط تحولات فردی و یا اجنماعی با تعبیرات غلطی که از این موضوع دارند اکثرا دچار افسردگی و سر خوردگی میشوندیکی از نمونه های تحول در زندگی افراد در تغییر از زندگی فردی به زندگی مشترک با یک نفر دیگر که به آن ازدواج میگوییم می باشد.عدم آشنایی  والدین و فرزندان با مفاهیم تحول و عدم پیش بینی جسمی و روحی و خلقی مناسب برای روبرو شدن با این پدیده هر روزه فاجعه می آفریند.

.اگر در نظر گیریم که نزدیک 35 در صد(یعنی بیش از یک سوم) طلاق جوانان در همان یکسال اول ازدواج صورت میگیرد و یا به آمارهایی که جدایی   و اختلالات روحی و روانی را در ستین بالا و همزمان با تغییرات بیولوژیک سالمندان در سطح بسیار بالا اعلام میکنند میتوانیم به آثار منفی عدم شناخت از روند تحول بیشتر آگاه شویم.

در تحولات اجتماعی وضع از این بد تر است.سر خوردگی ها و آه و ناله و شیون کردن پس از روبرو شده با هر نوع مشکلی که از نیازهای تحول میباشد اغلب  جنبه های منفی صحبت ها و نوشته ها و اشعار و ادبیات ما را تشکیل میدهند.

چند اصل را در هر تغییری باید در نظر گرفت

 

آدم ها و یا جوامع اگر نیاز به تغییر دارند باید در بعد فردی و یا اجتماعی انرژی مصرف کنند .صرف انرژی یعنی هزینه پرداخت کردن.ما نمیتوانیم بدون انرژی و چیزی از دست دادن تغییر کنیم و چیز تازه ای به دست بیاوریم.در موضوع ازدواج من بسیاری از آزادی های فردی و نیز بودن در کنار پدر و مادر و یا خواهران و برادران را در قبال زندگی مشترک با همسری که جدید وارد زندگی شده است را باید بپذیرم و این یعنی هزینه.

موضوع اساسی در تحول و تغییر آن است که ما در شرق و از جمله در ایران با این موضوع بسیار رمانتیک و ظزیف برخورد میکنیم در حالیکه تغییر اصولا چیز تلخی است و بسیار سخت و راهی پر  نشیب و فراز است.

حرکت تغییر بصورت یک خط مستقیم نیست.بلکه در واقع عکس  شکل حرف

جیم انگلیسی است  که به آن j curve میگویند. 

    درک این موضوع میتواند ما را برای رو در رو شدن با هر تغییری آماده کند

در هر تحولی ابتدا یک چرخشی داریم و بعد کمی بالا می رود و لی بعد از آن در گودی می افتد .یعنی همان گودی حرف جیم انگلیسی را در نظر بگیریم .  این گودی همان چاله  معروف "چه کنم چه کنم" ی است که اگر دقیق شویم چاله بسیار مهمی است.همین جاست که ما باید آنرا طی کنیم تا رشد یابیم

.به این میگوییم: بحران رشد یا بحران تحول

در پست بعدی راجع به این مراحل بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد.

تا اینجا شما چه نظری دارید؟متفکر

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فریده جلیلوند

روزتان بخیر برادر عزیز و گرامی برای عرض ادب و تبریک ساختار نو خدمت رسیدم روز ادینه خوبی داشته باشید فریده

خانه پدر

امیدوارم نتیجه همه تحولات مثبت باشد چه شخصی و چه اجتماعی در این موارد نتیجه مهمترین اصل است . اصلی که از اول نمیتوان پیش یبنی کرد و گاهی قیمت گزافی می پردازیم برای هیچ.

خانه پدر

[گل]وبلاگ جدیدتان مبارک . منتظر نوشته های خوب شما هستیم

فریده جلیلوند

برادر گرامی عصرتان بخیر مطلب بسیار مهم و بحث برانگیزی است . من خودم در زندگی شاهد بحران رشد . تحول و رویارویی با بحران تغییرات بوده ام . چه عاطفی و یا غیر عاطفی . تغییر در هر زمینه ای نیاز به پذیرش دارد و این خانواده است که باید فرهنگ رویارویی با این چالش هارا بفرزندان خود بیاموزد . بسیار مطلب حساسی است اگر عنایت بفرمایید و مطلب را دنبال کنید ممنون و سپاسگزار می شوم. بااجازه لینک انرا برای پست بعدی قرار میدهم . فریده

رها (یلدای سابق!)

سلام دوست گرامی خانه ی نو مبارک! ببخشید که چند روزی نبودم و ببخشید که در وبلاگ قبلی از مطلبتان انتقاد کردم. وبلاگ هندونه را بستم به دلایلی. از این به بعد در این وبلاگ میتوانید مطالب مرا بخوانید با تشکر شاد و سربلند باشید

خانه پدر

سلام گرامی ممنون از راهنمایی های خوب شما[گل]

ضحی

سلام سپاس بابت مطالب مفید شما گاهی از اینکه آرامش من حاصل تداوم روزمره گی هایم باشد مرا می ترساند همرا شدن با تحولات حس زیبای جاری بودن رو در من زنده می کنه

سپیدار

سلام از اینکه وبلاگ جدیدتان را با فرم و شکلی تازه میبینم بسیار خوشحالم اگر اجازه میدهید با کمال افتخار لینکتون کنم

فریده جلیلوند

گرامی عزیز روزتان بخیر و کامیابی برای عرض ارادت و ادب خدمت رسیدم امید وارم حالتان خوب باشد . فریده جلیلوند