سلامت و سالمندی

 

همه ساله سازمان بهداشت جهانی   روز هفت آوریل  که تاریخ تاسیس این سازمان (world health organisation)در سال   1948می باشدرا   روز سلامت می نامد.در این روز با  توجه به اهمیت موضوعات مخنلف در حیطه بهداشت و سلامت" شعاری" را انتخاب میکنند تا ضمن توجه به اهمیت موضوع, دولتها و نهادها و نیز  سازمان ها و مراکز بهداشتی و درمانی و بطور کلی همه مردم را  رابر این مطلب توجه دهند . شعار سال گذشته  بر اهمیت واکسیناسیون و توصیه " اولویت  پیشگیری بر درمان "بود وامسال یعنی سال 2012 عنوان " سلامت و سالمندی" باشعار " زندگی سالم  طول عمر بیشتر" انتخاب شده  است. 

در سایت این سازمان به آدرس http://www.who.int/world-health-day/en/ برای توضیح علل وچرایی اهمیت انتخاب چنین شعاری در سطح جهانی  آمده است :

"تمرکز بر سلامت سالمندان علاوه بر سلامتی  و داشتن یک زندگی پر بار برای خود این عزیزان میتواند به عنوان منابع مفیدی برای فامیل و بستگان و کل جامعه اطراف او محسوب گردد.سالمندی برای همه ما مطرح است چه زن یا مرد باشیم و یا پیر و جوان یا گدا و غنی و فرقی هم نمیکند در کجای جهان زندگی کنیم .برای همه ما این موضوع بطزیقی چالش بر انگیز است."

 .

شعار روز جهانی بهداشت ۲۰۱۲

(Good health adds life to years)

  اما در ایران این روز را بصورت یک هفته و از همان تازیخ ( و به تاریخ ما 18تا 24 فروردین )  و به نام هفته سلامت برگزار میکنند . در"هفته سلامت" موضوعات مختلفی مطرح میشود و کارشناسان و سازمانهای مسئول ضمن ایجاد نمایشگاه کتاب وپوستر وایراد  سخنرانی ها و سمینار و کلاس های مختلف  و....به بحث در آن مطالب  می پردازند و مردم و علاقمندان  نیز میتوانند اطلاعاتی را در این زمینه ها کسب نمایند. 

روز شمار هفته سلامت در ایران  ( ۲۴-۱۸ فروردین ۱۳۹۱)

 

جمعه

 

۱۳۹۱/۱/۱۸

 

سالمندی ، ورزش و سلامت معنوی

 

شنبه

 

۱۳۹۱/۱/۱۹

 

سالمندی و آموزش  همگانی  

 

یکشنبه

 

۱۳۹۱/۱/۲۰

 

سالمندی و حوادث و بلایا 

 

دوشنبه

 

۱۳۹۱/۱/۲۱ 

 

 سالمندی و شهرهای دوستدار سلامت

 

سه شنبه

 

۱۳۹۱/۱/۲۲

 

سالمندی، سلامت و همکاری‌های بین‌بخشی

 

چهارشنبه

 

۱۳۹۱/۱/۲۳ 

 

سالمندی و مراقبت در برابر بیماری‌ها

 

پنج شنبه

 

۱۳۹۱/۱/۲۴

 

سالمندی و کرامت اجتماعی    

من هم  خوشحالم  به سهم خود در  این هفته جزیی از تیمی باشم که در این مورد برنامه های مفصلی را در اصفهان و شاهین شهر اجرا میکنیم. با توجه به اهمیت مشکلات سلامتی  در این گروه سنی  به لحاظ  فردی (جسمی و تعذیه و ورزش و یا  روحی و روانی )و همچنین خانوادگی و اجتماعی, سعی میکنم در نوشته های جدا گانه ای و در فرصت های دیگر به بعضی از این موارد بیشتر  بپردازم.

امیدواریم امسال و با توجه به این شعار جهانی شاهد تحرک بیشتر  نهادها و سازمانهای زیربط به امر بالا بردن کیفیت زندگی این عزیزان باشیم.آرزو کنیم با یاری مردم همانطور که برای اطفال و کودکان  پزشکان و مراکز خاص داریم  ,در زمینه ایجاد و راه اندازی مراکز مختلف طب تخصصی سالمندان نیز توجه بیشتری شود .رشد سریع جامعه بسوی سالمندی و بالا رفتن میانگین امید زندگی و تغییرات جمعیتی آینده که مرتب در آمارها بدان اشاره میشود در کنار بالا رفتن استانداردهای بهداشتی این نوید را می دهد که به این بخش از نیروهای با ارزش و توانمند رویکرد تازه ای شود.

کاش در زمینه طب سالمندان که بعضی  کشورها حدود 50 سال از ما پیش افتاده اند و در میهن ما  فعلا فقط چند نفری متخصص داریم و بسیار کمبود های دیگر ساختاری و سازمانی در آن وجود دارددر نداوم  اقدامات مثبتی که چند سالی است آغاز شده  فکری اساسی شود .در واقع میتوان گفت ما نه تنها باید بفکر طول عمر بیشتر باشیم بلکه می بایستی طول عمر با کیفیت و سالم را در زندگی آینده خود جستجو نماییم و این نمیشود مگر اینکه نگاهمان را بصورت تخصصی تر و با استفاده از دانش روز تقویت نماییم و...

/ 6 نظر / 5 بازدید
فروغ

سلام . اتفاقا موضوع سالمند و سلامتی اوون موضوع خوبیه . ما ها هنوز نگاهمون به سالمند و مشکلاتش قشنگ و مهربانانه نیست . مخصوصا وقتی بیمار و دست و پا گیر می شن و کاملا اطرافیان احساس می کنن که یه بار اضافیه . من فکر می کنم ما چیزی حدود صد سال عقبیم . به هر حال امیدوارم فرهنگش و جا افتادنش در جامعمون رو به رشد باشه. بیماریها متفاوت شده و اطلاعات نگهداری و پرستاری از اوونا کم . بازم امیدوارم که همه چیز رو به راه بشه.

http://khaneipedar.persianblog.ir/

یکی از عواملی که به سالمندان برای گذراندن تحولات روحی و جسمی دوره خاص زندگی آنها کمک می کند شرکت درکلوبها و مجامعیست که خیلی اوقات می تواند تخصصی هم باشد . متاسفانه درکشور ما هنوز این مجمع ها رواجی نیافته و جز معدودی جمع های غیر رسمی بیشترین رویارویی آنها درخانه سالمندانست که برای هیچکدامشان اتفاق خوبی نیست.

قصه گو

کشور ما به عنوان کشوری جوان (از لحاظ جمعیتی) شناخته شده. شاید به این خاطره که مسئولین امر موضوع سالمندان را جدی نمی گیرند.

اسماعیل آزادی

سلام شما به نکات مهمی اشاره کردید اما من می خواهم یک نقد جدی را بر عرصه پزشکی و مناسبات اجتماعی حاکم بر جهان حاضر وارد کنم و ان اینکه به باور من تلاش جامعه پزشکی در زمانه ما تنها روی زنده نگاه داشتن سالمندان است و محصول آن سالمندانی که فقط زنده اند و نمی توانند در حد و اندازه های خود برای خود و جامعه شان مفید باشند و کمترین تلاشی نیز برای این معنا و افزایش توان انها از سوی دنیای پزشکی صورت نمی گیرد از سوی دیگردر مناسبات اجتماعی و اقتصادی ما از پتانسیل های افراد سالمند استفاده نمیشود درحالی که مهمترین دلمشغولی سالمندان بی فایده بودن در زندگی است شایدبا نهضتی بتوان از نقش این پیران عرصه های مختلف کار و اجتماع به نفع خودشان و جامعه بهره برد. بار دیگر حلول بهار را بر شما عزیز پر تلاش تبریک می گویم و سلامتی شمارا ارزوی خود می دانم و درود می فرستم بر همه کسانی که برای پیران خانواده خود و جامعه تلاش می کنند و شاید بهترین کار برای سالمندان این باشد که فضای مشارکت انها را در فرایند های خانوادگی و اجتماعی مهیا سازیم حتا برای مادر کهن سال من و شما که در خانه نشسته و چشم امید به ملاقات ما دوخته اند. پاینده

فرمولساز

توی این مملکت نه به فکر سالمندان هستند و نه به فکر جوانان هر دو گروه مینالند. حالا به چه کسانی رسیدگی شده الله اعلم!

فریده

امیدوارم با حضور افراد مسئولی مثل شما این هفته و این جور برنامه ها فقط به سخنرانی و نمایشگاه ختم نشه و واقعا به مرحله های اجرایی هم برسه و کاری برای سالمندان صورت بگیره. به نظر من سالمند بیشتر از هر کسی نیاز به توجه جامعه و دولت داره چون بچه ها و جوانان و همه به هر حال کسانی رو دارند که ازشون حمابت بکنه یا حداقل توانایی کمک به خودشون را دارند ولی سالمند واقعا نیاز به یه حمایت و رسیدگی بی منت داره[گل]