توقف و جمعبندی وبلاگم بعد از یکصد نوشته

 وبلگ نویسی را از اسفند 1387 شروع کردم  با همین نام "آشنا" در بلاگفا و با کلماتی در قالب شعر در آدرس زیر :

http://bazneshaste.blogfa.com/8712.aspx

از خرداد 1388 به علت مشکلات فنی که در  بلاگفا بود  ترجیح دادم اینجا بیایم.حالا بعد از یکصد نوشته  میخواهم توقفی کنم و ببینم در این مدت چکار کردم؟

من بطور اتفاقی و با الهام از یک دوست به اینجا اومدم و بعدها هم با کمک و همراهی دوستان دیگر چیزهای دیگری یاد گرفتم و اصلاحاتی در وبلاگ و همچنین رفتار و گفتار خودم دادم که از همه تشکر میکنم.

هدف و رسالت خود را از بودن در اینجا در همان بالا گفته ام .اینجا نیامدم که درد دل کنم و ناله و افکار منفی را به دیگران منتقل کنم. برای اون کارها هم دفتر خصوصی دارم و تا دلت بخواهد زمین بکر و آسمان بیکران و هم دشت و صحرای شنوا .

 اصولا معتقدم باید مسایل شخصی را از مسایل اطراف جدا نمود.دنیا و همه موجوداتی که اطراف من هستند اگر سراغم میایند و مرا می بینند و گوش و چشم و دستی را برای اظهار دوستی در اختیار من میگذارند  دلیل نمیشود که کم ظرفیتی کنم و آنها را در غمها و درد های  خصوصی که فقط  برای من است بدون اجازه شان  شریک کنم.

چشم شان عزیز و گوش شان عزیز تر. همانطور که وجودشان و دستی را که از راه محبت و دوستی بسوی من آمده است گرامی می دارم و هر گز سو استفاده نخواهم کرد.

شاید این مثل ثروتی است که دوستی  با خلوص و با اختیار تام در اختیار من میگذارد سزا نباشد که بی محابا ولخرجی کنم و هر چه دلم خواست از این مخزن برداشت نمایم و بد تر اینکه  پایمال و بی ارزشش کنم.

با اینهمه  و  با توجه به شرایطم  هر جا که  واقعا لازم بود و تشخیص دادم به این پشتوانه محبت و دعاهای خالصانه تکیه کرده ام و  در جای خود  بسیار بهره  هم گرفتم.

بیشتر نوشته هایم را از میان تجربیات مهم زندگی برداشت کردم و تکلیف خودم میدانستم که منتقل کنم.شاید برای بعضی که جوانتر هستند گفتن" عشق و دوستی یک سویه" که من در همه وبلاگم به آن اشاره میکنم فقط یک عبارت باشد اما برای من بنیانی است از یکنوع تفکر که اگر به درستی فهم شود موجب آرامش و آسایش میشود.همینطور است هر جمله و عبارتی که در تمامی این وبلاگ  آمده که سعی کرده ام به آن متعهد باشم.

اصول تفکری من در تمام این صد گفته با چند اصل و از جمله قوانبن زیر پیوند خورده است :"نسبی بودن  همه امور "و" دوری کردن از مطلق نگری" و اعتقاد به "تغییر مداوم "و" اعتماد به تکامل" و" رشد مستمر "و اینکه "انتظام قشنگ هستی بر اساس بی اعتباری امور" و همجنین ضرورت برنامه ریزی غیر خطی و انعطاف پذیر با الهام ازقوانین  رنگارنگی وحدت آفرین  خلقت کاینات و خالق آن و اندیشه انسان متفکر بوده است.

بر این اساس اعتقاد دارم انسان نیاز  دارد  متناسب با تحولات و رشد و توسعه موجود همه امکانات و  هر آنچه را  که موهبت دنیوی است  و خالقش در اختیار او  داده را به نحو عادلانه و درست استفاده کند و برای به دست آوردن این حق از دست جاهلان و زور گویان بطریق عالمانه و موثر و با روش تعاملی  کوشش کند.

اما در این چند سال چیزهای بسیار یاد گرفتم و منافع زیادی هم به دست آوردم که بیشترینش یادگیری و استفاده از تجربیات و یافته های دیگران بود و کمترینش آن بود که مجبور بودم" کلمه " را با ادامه دست به مغز بر روی این دکمه ها به چرخش در آورم که اگر چه اجبارا سلامتی جسمی ندارم اما در بد تر شدن حرکات مغزم و جلوگیری از آلزایمر زود رس حتما موثر بوده و آنرا خداقل کمی به  تاخیر می اندازد.

یک نتیجه دیگر اینکه خواننده های من هم حتما نتایجی از این نوشته ها گرفته اند.اما تحلیل من از آنها هم جالب بوده است.جدای از مهر و محبتی که من از همه دوستان و عزیزان خودم که به این وبلاگ سر زدند دارم کلا یک نتیجه ظاهری از این دوستان اونها را چند دسته میکند..:

بیشتر مراجغین به این وبلاگ یعنی شاید 80 در صد افرادی هستندکه یا متعصب به عقیده و مسلکی خاص هستند که دنبال تایید خودشان میگردند و یا  غم زده و دلخور از دنیا  که فقط برای شنیدن و ناله و گلایه میایند.شاید به این حاطر که نالیدن و درد مند بودن را مانند بیشتر   آثار تاریخ ادبیاتمان ارزشمند میدانند.این  نه در ایران بلکه دراغلب نقاط  دنیا رنج و رنجدیدگی هنوز ارزش برتر است .  بهترین کتابها و فیلم ها و آثار هنری آنهایی هستند  که اثری از غم و درد و رنج  دارد.حتی اثر نقاشی" لبخند ژوکوند" هم اگر تمامش خنده بود چندان ریبایی نداشت و یا بخش اخبار بدون نشان دادن فجایع و خونریزی و ...یا بخش "لحظه ای بخندیم" تلویزیون  بدون افتادن کودکی از بلندی و یا سقوط از درخت و بلندی و...بی مزه می نماید.

این هشتاد درصد یک خصوصیت دیگر هم دارند که باعث شده کمی  از من فاصله بگیرند و گاهی هم مرا کنار بگذارندو آن اعتفاد به " معامله گری در دوستی "بجای "دوستی و عشق یک سویه "مورد نظر من  است .به باور اینان دوستی فقط با تعامل و ارتباط دو طرفه ادامه می یابد و بدیهی است که چون من نمیتوانم و اعتقادی به این دوستی ندارم انگیزه ای برای ادامه نخواهند داشت.

بخش دیگر که حدود 10 یا 12 درصد از مراجعین وبلاگ من هستند آنهایی بودند که صرفا برای ارزش های موجود در نوشته میایند و کاری به  شخصیت و خصوصیات نویسنده ندارند و اینها کما بیش و بدون داشتن یک ارتبط عاطفی موثر گاه گاهی سراغ من میایند و مرا خوشحال میکنند.

8 در صد باقی مانده را میتوانم به دو دسته تقسیم کنم.یکی آنهایی که با توجه به بیماری ام با ترحم و یا بدون ترحم و با انگیزه اخلاقی و اجتماعی و یا شاید برای کسب ثواب و توشه آخرت اینجا میایند و مرا به رفتن در راه و مقاومت کردن با تشویق های مختلف  ترغیب میکنند  و دسته حیلی کم که کمتر از دو درصدکل خواننده های من باشند شاید  همانهایی هستند که مرا بخاطر شخصیت خودم و تجربیات و درسهایی که ممکن است به دردشان بخورد میپسندند و دوست دارند.

همه این دوستان و مخصوصا اون گروه آخری که اغلب خاموش میایند و میروند و جتی  اغلب پیامی هم نمیگذارند برای من عزیز هستند و از بهترین خاطرات زندگی ام  می باشند که مقدار زیادی از سلامت خود را در این دوران  مدیون آنها و آرزوهای دلی شان  هستم

 باز هم خیلی حرف زدم .شما هم حتما تجربیاتی از دوران وبلاگ نویسی تان دارید.کاش من هم می شنیدم.

همه اینها را گفتم که اگر کمتر به وبلاگها و سایت های دوستان سر میزنم و یا خاموش میایم و میخوانم ونظر ی نمیدهم و یا حتی بدتر از همه  کمتردر وبلاگم  مینویسم و تند تند به روز نمیشوم  دلیل بر بی توجهی  به دوستان و بی احترامی به محبت و مهربانی آنها  نیست بلکه اینرا بحساب مشغله های شخصی و کارهایی بگذارید که وقت برایشان کم دارم و با توجه به شرایطم عذرم را پذیرا باشید.  

 

/ 9 نظر / 10 بازدید
لیلا

سلام .چیزی که طی این مدت منو به خوندن وبلاگتون جذب میکرد علاوه بر دیدگاه سیستمی و نگاهتون ازبالا به مسائل ،شخصیت متفاوت و صاحب سبک شما بود.منهم به عنوان خواننده شمادر یک جمع بندی خلاصه اینهارو ازتون یاد گرفتم: دیدگاه سیستمیک نسبی دیدن امادگی و پذیرفتن تغییر زیبادیدن قضاوت نکردن درک و فهم بهتر زندگی مدیریت اهسته همراه با عشق مدیریت خود تحمل وصبر و دیدن شب وروزکنار هم و خیلی چیزهای دیگر که قدرشو میدونم وسعی میکنم عمل کنم[گل]

مهرافروز

سلام بر لحظه هایی که تو را آوردند و سلام بر لب های رسول الله که میلاد تو را به درگاه پروردگار، سبحه گفت و نام یگانه ات را از دست جبرییل گرفت و در گوش عصمتت زمزمه کرد و سلام بر تو، شباهت بی شائبه محمدی. میلاد اولین نواده نبوت و نخستین زاده امامت مبارک ......

فریده

سلام من جز اون ده دوازده درصدی ها هستم.درسته که کمتر فرصت می کنم بیام یا گاهی دروغ چرا گاهی میام و می بینم متن بلند هست و چون دوست ندارم الکی کامنت بذارم و برم کامنت هم نمیدم ومیگم بذار باشه برای وقتی که بیام بخونم بعد. شما در وبلاگ نویسی و همینطور در زندگی فرد موفقی هستید و بهتون تبریک میگم و خوشحالم که با شما در این دنیای مجازی آشنا شدم و اینهمه واقعیت های قشنگ ازتون یاد می گیرم. موفق باشیدآقا محمد[گل]

صفورا

به نام یزدان پاک . سلام . خیلی دوست دارم بدونم جزو کدوم دسته از مراجعینم ؟گل

ati

سلام آقای مرادیان زاده خسته نباشید من که خیلی از مطالبتون لذت می برم شاید سر زدن به وبلاگتون و خوندن مطالب تازه تون گوشه ای از کارهای روزمره ام شده ودیدن اینکه مطلب جدید نوشتید در وبلاگتون که قراره مطلب جدیدی رو یاد بگیرم خیلی خوشحالم میکنه [گل] ازتون یه خواهش داشتم اینکه اگه میشه در رابطه با این موضوع که با افراد بدبین چطوری باید رفتار کرد مطلب یا نظرتونو تو یکی از موضوعاتون بگنجونید. با تشکر فراوان[گل]

reza matoufi

سلام استاد گرانقدر جناب آقای محمد مرادیان زاده من تازه با وبلاگ شما آشنا شدم و اگر بگم جزو کدوم دسته ام ....ولی من دوست دارم که جزو اون 2 درصد باشم و فکر میکنم بتونم باشم من تعصب(خشک مغزی) خاصی نسبت به مددکاری دارم و میدونم که این بده و به همین خاطر مددکارا رو هم دوست دارم و اگر این مددکار اجتماعی مثل شما باشه که تعداد شون کمه شابد به اندازه انگشتان دست که برای من افتخار هستش که بتونم از شما یاد بگیرم .

همایون باجول

سلام بزرگوار هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر دریچه ی عالم دوام ما سربلند باشید همچنان از شما بهرمندیم استاد

اعظم

سلام آقای مرادیان من مدت کوتاهیه که با شما و وبلاگتون آشنا شدم.خوندن بیوگرافیتون کافی بود تا هرروز از اینجا به امید کسب تجربه ای تازه سر بزنم. واستون آرزوی بهبودی وعمر با عزت دارم[گل]

ذبیح اله

باسلام و احترام ، چند روزی است که به طور اتفاقی از طریق نوشته های شما کمی با شما آشنا شدم نوشته های شما را روان، صمیمی و دلپذیر احساس کردم و می توان گفت حرفی که از دل بر خیزد بر دل نشیند. انشاءالله عاقبت به خیر شوید و خدا عمر با عزت دهد.