پول پاک ,حلال مشکلات

پول میتواند در بسیاری از شرایط زندگی گره گشا و عامل سعادت و خوشبختی باشد.اما حد اقل در جامعه خودمان میشود گفت که هر وقت حرف از پول میشود با یک پارادوکس و دوگانگی روبرومیشویم .اول اینکه قبول می کنیم که  پول چیز خوب و موثری در زندگی است و دوم حس بد و ملسی است که با گفتن و تاکید بر آن  ناخود آگاه آزرده مان میکند. علت این آزردگی هم شاید همین باشد که سعادت و خوشبختی مورد توقع ما تحت تاثیرزندگی دو دسته از پولدارها ,بار منفی و گاه ضد ارزش داشته است.سعا دت و شادی این دو گروه  پولدار و مخصوصا دسته اول با مفاهیمی که ما در ذهن داریم و ارزشهای اجتماعی و دینی وعرف و اخلاق جامعه که مروج آنند, فرق میکند. پس در همینجادو دسته زیر  را از موضوع  بحث  خود خارج کنیم:

نخست آنهایی که با بدکاری و مفتخوری و دوز و کلک یا بدتر از آن , آدمفروشی و نامردی و رذالت وانجام  هرکاری به پول و ثروت رسیدند .دوم آنهایی که اگر چه آدمهای بدی نبوده اند اما شماری از آنها  قبلا در جایگاه ضعیفی از جامعه قرار داشتند ولی برحسب اتفاق و حادثه (اینکه  ارثی بهشان رسیده  و یا جاده و یا اتوبانی  کنار زمین  شان افتاده و یا بر عکس طرحی حذف شده و یامواردی از این قبیل )به مال و ثروتی رسیدند .

 دنبال کردن عاقبت گروه اول نهایتا یک زندگی تهی و دور از سعادت و شادی واقعی واغلب سیاه و زشت را نتیجه داده و این گروه دوم که به لحاظ خانوادگی و اجتماعی ظرفیت استفاده درست از مال و ثروتی را نداشته, موجب رفتار و حر کات دور از قاعده و رسم رایج در آنها میشود .کارها و رفتارهای غیر اخلاقی , ضد ارزشی و غیر انسانی  که ازبعضی ازاینها دیده و شنیده میشود درون و روح هر انسان سالم و آگاه را به رنج می آورد. لذاتجربه مشاهده چنین رفتارهاِِِِِِیی به غلط ممکن است ذهن را به این نتیجه برساند که خصلت" پول و ثروت" عامل چنین پلشتی میشود . 

امااگربه خیلی از زندگی های سالم اطراف خود نگاه کنیم باور خواهیم کرد که پول و مالی که از راه پاک و زلال به دست آید نه تنها کثیف و بدراه کننده نیست بلکه عامل مهمی در شادی, سعادت و خوشبختی انسان می باشد.آنچه که عامل کثیف شدن این سرمایه ها میشود نه در نفس ثروت و پول بلکه به نحوه پاکی و ناپاکی کسب آن و شخصیت فرد وابسته است. 

 آدمهای خوب و سالم  میکوشند با توسل بر اندیشه های زلال انسانی و تکیه بر توانایی های خدادادی راه های درست کسب پول و در آمد و استفاده درست و بموقع از ان را یاد بگیرند و بکار بندند.آنها با دوری کردن از شعارهای انحرافی عزلت گزین , تن پرورانه و  مایوسانه سعی میکنند در کنار بالا بردن بینش اجتماعی ,شاخکهاو سنسورهای حسیشان را برای کسب در آمد بیشتر بکار  بیندازند . این افراد با درک درست از" تاثیر امور اقتصادی در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی سعی میکنند  "هوش اقتصادی " شان را تقویت کنند و با دور شدن از شخصیت های کاذب (جیب خالی و پز عالی )زندگی خوبی رابرای خود و فرزندان و جامعه ای که در آن زندگی میکنند رقم زنند.

اینگونه افراد باهوش همانهایی  هستند که این روزها دنبال یاد گیری مفاهیمی چون "مهارت های زندگی  " میگردند.آنها میخواهند بدانند "خلاقیت و کار آفرینی" یعنی چه و چگونه میتوانند باب "کسب و کار" تازه ای را برای خودشان  یا همسر و  فرزند بیکارشان پیدا کنند.دغدغه فکری آنها این است که اگر ثروت و مال آنچنانی ندارند آیا میتوانند با "تشکیل شرکت تعاونی و  یا سهامی" شغلی رااگر هم شده بصورت خانگی و در محل زندگی شان راه بیندازند؟یادر پی منابعی می باشند تابدانند همین مقدار سرمایه ای که دارند را در چه راه سالم و ایمنی بکار بیندازند تا در جریان کاهش تورم و شرایط بد اقتصادی ارزشش پایین تر نیاید وتوان مالی و در نتیجه توانایی خریدوقدرت خانواده کمتر نشود.

آدمهای زنده و پویا  همانهایی هستند که زندگی را نه در   " شعار  و شعر " بلکه در "عمل و کار " و تحمل سختی ها و نهایت یافتن" یافته های کاربردی" بکار میبندند تا به بودنشان معنا دهد  و با حفظ هویت شخصی برای ادامه زندگی روزمره در آمدی بهترحاصل گردد.پولی که پشتوانه ای باشد تا بتوانند سلامتی ,ُُُآبرو وحیثیت , هویت فردی , خانوادگی و اجتماعی شان را درشرایط بحرانی حفظ کند.. در همین راستا است که میگویند" علم و دانایی" خود " ثروت "است  و در این معنا است که ثروت و مال نه تنها در مقابل علم نیست بلکه ارزش والایی است که هدف علم و اخلاقیات تلقی شده است .

  شعار گرایان کاذب و طرفداران بیکارگی و تنبلی در قالب گروه های اخلاق مآب یاروانشناسانه و گاه عرفانی و درویشانه ,با توصیه به " آرامش از راه بی تفاوتی به خود و خانواده و جامعه" سعی میکنند چنین القا کنند که پول و ثروت ,اجزا و اشیایی کثیف و فتنه انگیز هستندو دوری از آن موجب شفای عقل و سلامت جسم و آرامش روان است. آنها شعر و شعار را نه در معنای مترقیانه و تهییج کننده آن بعنوان " دور نما " و انتخاب "هدف" و "راه به زیستن "بلکه در قالب دارویی مضردرتخدیرافکار عمومی و بخصوص انحراف جوانان در کجراه سرخوردگی و مایوس کردن آنها بکار می بندند.

 ....نتیجه اینکه کسب در آمد و پول پاک و به دنبال آن استفاده صحیح از آن و  داشتن پس انداز برای آینده ای که هیچ در باره اش نمیدانیم  و نیاز به بیمه کردن اخلاق و سلامت و حفظ هویت فردی, خانوادگی  و اجتماعی , ایجاب میکند که استفاده از "دانش" و "کسب سرمایه" و "افزایش انها "را  برای استفاده درست و شادی آفرین بصورت کاربردی سر لوحه زندگی خود سازیم.

 محدویت ها ,تنگناها و شرایط موجود  که راه بدست آوردن یک شغل مناسب و در آمدزای دولتی را برای همه و بخصوص جوانان سخت تر  نموده  اگر چه جای نقد بسیار دارد اما در همان حال یک  فرصت تلقی میشود.فرصتی که ما را وادارمیکند  با ایده ها و  افکار رقابتی ,مغز و ذهن را بیشتر بکار اندازیم .

افراد خانواده بویژه والدین در هر موقعیتی که هستند به عنوان مشاور و یا راهنمای یکدیگر میتوانند با طرح "مباحث کاربردی" درپرورش بهتر این مفاهیم بکوشند.اعضای خانواده با ترویج مفاهیم مربوط به مهارتهای "خلاقیت و کار آفرینی" و کمک به افزایش در آمد و سرمایه خانواده می توانند نقش موثرتری در کاهش فشار به فرد "نان آور و شاغل "وایجادیک زندگی بهتر و شاداب تربرای خود,خانواده و نهایتا جامعه بزرگتر بازی کنند. 

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قاصدک تنها

سلام مقاله پرباری بود ممنون[گل] با دلنوشته ای از جوار حرم رضوی به روزم

نینا شفیعی

درود گرامی هنوز در این 65 سال سن نفهمیدم پول خوشبختی می اورد یانه با اینکه هر دومرحله را در زندگی داشتم اما همیشه شعارم این بوده خدا روزی رسان من است وهرروز روز خداست وخداوند یاریم داده که مهربانترین هاست

محبوب

سلام اقا محمد خوبید از مطالبتون استفاده بردم وچشم غلط املاییم را هم درست کردم

سوگند

سلام وب جالبی داری وبسیار مفید وسودمند خوشم اومد بخصوص این موضوعی که تازه زدی در مورد پول منم بدجور دنبال یه کار خوب میگردم که یه در آمد خوب هم داشته باشه البته پول حلال .بانظر شما موافقم "پول و مالی که از راه پاک و زلال به دست آید نه تنها کثیف و بدراه کننده نیست بلکه عامل مهمی در شادی, سعادت و خوشبختی انسان می باشد."

رضا عسگری ساری

سلام شما برای ژولدار شدن با سرمایه 100 هزارتومان چه طرحی داری؟ حد اقل 500 میلیون که داشته باشم اسمش ژودار میشه طبق این تعریف! 2 - با 10000تومان ظرف چند روز و با چه طرحی به 100 هزارتومان می رسی؟

خانه پدر

اگرچه شما همه حرفهای خوب را نوشتید و جایی برای ما نگذاشتید خواستم اضافه کنم درهر کاری افراط و تفریط با عث دورشدن از اصل قضیه میشود. ىول تا وقتی ارزشمندست که وسیله باشد و زمانی که هدف شد تخریب کننده است.

سینرژی

سلام از آشنایی با شما خوشحالم. از یادداشت و تذکرتان سپاسگزارم. ایراد تایپی مصرع چهارم را اصلاح کردم در مصرع "دیوان تو داد دل مبادم ندهم" ، م آخر مباد، مربوط به دل می باشد که جابجا شده، به این معنی که دیوان تو داد دلم را مبادا ندهد. باز هم از لطفتان ممنونم موفق باشید

ستاره

سلام محمد جان من عاشق این مطالب علمی هستم لینکتون کردم از این به بعد حتما بهتون سر می زنم مرسی که تشریف آوردید به وب من

ساحل

cheqad khoshhalam k ba shoma o weblogetun ashena shodam.vaqan harfatun doros bud .in kamelan qabele qabule k pul chize khubiye.chizi k dastranje khode adam bashe.behem sar bezanin.mamnun aqa[گل]

آرزو اولیازاده

سلام دوست بزرگوارم بسیار عالی بود پر از درسهای خواندنی برای ما قشر جوان به تجربه امیدوارم در مرحله ای اززندگی این نکات اموزنده را به کار ببرم ممنونم از نوشته خوبتان لاله واژگون[گل][گل]