کاربرد قانون پارکینسون در زندگی

  Image result for law of parkinson in time

  اغلب دوستان احتمالا با "قانون پارکینسون "( و البته نه بیماری پارکینسون )در مدیریت آشنا هستند.

اما برای آنهایی که در این مورد اطلاعی ندارند خلاصه اش این است که : 

 "به همان اندازه ای که مدت زمانی را برای کاری در نظر می گیریم آنرا کش می دهیم." 

اگر بخواهیم اصل قانون را متوجه بشویم چند مثال کوتاه می زنم :  

دانشجویی برای تهیه پایان نامه اش سه سال تمام در نظر می گیرد یا خانمی که چند روز دیگر میهمان دارد ازقبل اعلام می کند که خیلی کار دارد و باید تدارک پذیرایی  راببیند و برای اینکار حداقل به دو روز وقت نیاز دارد و فلان کارمند مرد یا زن جهت تهیه صورتحساب اداره اعلام می کند که لازمست 5 روز قبل از پایان ماه اسناد را بررسی کند.   

ساده شده این قانون که من اینگونه مطرحش می کنم می گوید: 

با اینکه در همه موارد فوق می شود کار را در مدت زمان کوتاه تر هم انجام دهیم ولی  تمایل داریم طبق همان براوردی که کرده ایم کار را کش بدهیم و در زمان تعیین  شده خودمان آنرا به انجام برسانیم. 

اثبات این قضیه هم ساده است .چون می بینیم همان دانشجو یا آن خانم خانه دار و همان کارمند ان در دقایق و ساعات " مانده به ضرب الاجل تعیین شده "شروع به تکاپو وفعالیت می کنند و در کسری بسیار کمتر از زمان گفته شده اقدام لازم را بخوبی به  انجام می رسانند.

در زبان عمومی  اینگونه افراد و نمونه فوتبالیش را "دقیقه نودی " ها  می گویند .دوستان ارجمند با گذری در اینترنت می توانید مطالب فراوانی در این حوزه را مطالعه نمایند .

Image result for law of parkinson in time

 استفاده از این قانون طلایی در سایر عرصه های زندگی فردی و اجتماعی  در بسیاری از نوشته ها از جمله مقاله زیر موردتوجه قرار گرفته است .

 http://daringtolivefully.com/parkinsons-law

 اینجاعلاوه بر نمونه های قبلی گفته شده  یک نمونه دیگر را با هم مرور می کنیم :

 "به همان اندازه  و در محدوده همان پولی که  توی جیبمان می گذاریم  انتخاب می کنیم  و خرج می نماییم ."

 پس سعی کنیم وقتی  بازار می رویم پول اضافی توی جیبمان نگذاریم چون  میل عجیبی ما را وادار می کند که  همه آن مقدار پول را حتی اگر نیاز به کالایی هم بصورت واقعی  نداشته باشیم آنرا خرج نماییم.

(واین نکته که غیر مستقیم به بحث مربوط می شود   اینکه  برای خرید های مشخص و محدود هر گز کارت های بانکی که دارای وجه  زیادی هستند  همراهمان نباشدچون معمولا به راحتی از آن برداشت می کنیم ولی مصرف انها به چشم نمی آید و بهتر است بجای آن از پول نقد و ملموس استفاده کنیم) .

شما می توانید با استفاده از قانون پارکینسون یک یا چند نمونه دیگر را در زمینه های دیگررفتاری یا فکری مثال بیاورید که کمکی به بهبود و اصلاح روش  های رایج زندگی خودتان ,ما و اطرافیان  بنماید؟  

/ 0 نظر / 75 بازدید