رانندگی تدافعی

 ادامه نوشته قبل

شرایط پیچیده وموقعیت خاصی که جامعه صنعتی  تحمیل کرده و ما را درگیر چالش هایی نظیرحضور در خیابانها  و جاده ها کرده  ایجاب میکند مهارتهای مخصوص و راه های مقابله باخطر را فراگیریم. این هدف اصلی این نوشته یعنی رانندگی تدافعی و ضرورت طی دوره تکمیلی مانند آنست.

اهمیت دانستن و گذراندن اینگونه دوره ها تا حدی است که در بیشتر کشور ها ,ادارات و تشکیلات ویژه ای تدارک دیده شده  و بر اجرای آنهاتاکید گردیده است.  

رانندگی تدافعی

 در ویکیپدیا هدف از این نوع رانندگی را "حفظ جان و مال و وقت "ذکر نموده است

رانندگی تدافعی به این معنا طراحی گردیده تا به هنگام رانندگی تمام دقتمان را به نگاهی دور و در جلو و اطراف متمرکز کنیم.به عبارت دیگر باید توجه نماییم که دیگران چه می کنند و چه میخواهند انجام دهند تامتناسب با حرکات آنها  خودرا تنظیم و تطبیق دهیم.

یکی از عوامل تصادفات جاده ها رانندگان نفوذگر و تهاجمی هستند و همانطور که گفتیم هدفشان بیمارگونه است و می خواهند مارا واداربه اعمالی کنند که باعث ناراحتی ما و دیگران را شود وبدیهی است که در اینکار بر روی عدم آشنایی و بی توجهی ما حساب باز کرده اند.

اصول رانندگی تدافعی به ما یاد می دهد که :

با این فرض رانندگی کنیم که  راننده روبرو یا کناری ما ممکن است ازآن گروه افراد دیوانه یا عاصی و گرفتاری است که لذتش در آزار ما است و بایستی آمادگی مقابله با ترفند او را داشته باشیم.

به اطراف خود و مخصوصا به آینه ها هر چند  یکبار نگاه کنیم و همچنین جلو و دورتر را خوب دقیق شویم شاید آنجا اتفاقی در حال وقوع است که برای ما هشدار دهنده است.

یادمان باشد به هنگامی که شاهد شلوغی و پیچیدگی هایی به علت های مختلف از جمله دعوا و درگیری  یا حادثه ها و ترافیک های جاده ای ناشی ازرقابت و مسابقه تهاجمی ها هستیم حتی الامکان سرعت مان را کاهش داده و خود را از ماجرا دور نگهداریم.

با چنان سرعت و در  فاصله ای رانندگی کنیم که دید کافی برای هر نوع عکس العملی داشته باشیم .فکر کنیم هر آن ممکن است در وسط جاده یا  خیابان چاله یا گودالی پیدا  شود یا اتومبیلی که در حال حرکت است  یکباره ممکن است متوقف  شود در اینصورت آیا  قادریم خود و وسیله نقلیه را از آسیب نجات دهیم ؟

 چگونه و با چه شرایطی با چه وضعیتی برانیم که اگر چرخ جلو اتومبیلمان یکباره ترکید یا اینکه ترمز نگرفت یا ... یبوانیم کنترل وسیله  را در دست بگیریم.اینگونه که این آقا در عکس زیر می راند می تواند؟

 

اینها و بسیاری از اصول دیگر موجب دستورالعمل هایی شده که بالغ بر 70 بند و قانون است که اگر یاد بگیریم و تمرین کنیم حتم داریم که در بالابردن فرهنگ رانندگی و کاهش تصادف ها و خسارت های رانندگی بسیار موثر خواهد بود.

چند نکته : 

 اینکه همه آنچه راجع به رانندگان پرخاشگر یاعصبی گفتیم به این دلیل نیست که آنها در همه موارد زندگی چنین هستند بلکه در بسیاری مواقع آنها افراد به ظاهر آرامی هستند که فضایی بهتر ازجاده یا خیابان برای ابراز وجود و خالی کردن عقده های درونی و کسب هویت نمی یابند  ,که خود مبحث دیگری را می طلبد .

نکته دیگر اینکه  تعیین اینکه چه کسی راننده عجول و هیجانی است یا برعکس آرام و محافظه کار علاوه بر تیپ شخصیتی الف یا ب به راحتی از روی نوع انتخاب وسیله و اتومبیل مورد علاقه و تمایلات  او پیداست و در خواستگاری ها برای شناخت بیشترتوجه شود!

نکته بعدی اینکه مردان به لحاظ ویژگی خاص سیستم عصبی و مغزی خود اغلب در هر لحظه فقط قادر به انجام یک کار بصورت کامل ودرست هستند و این بر خلاف نوع دریافت منشوری خانمها می باشد که با استفاده از هر دو نیمکره مغز قادرند چند موضوع را همزمان دریافت نمایند. 

پس :

بهنگام رانندگی یک مردمخصوصا در جاده ها و محل های خطر آفرین  با او بحث های چالشی و گفتگوهای هدفدار  نکنید چون یا باید  به شما توجه کند یا به مسیر و روبرو کوه و دره !

اگر مشاهده کردید آنها اغلب در دو راهی ها اشتباهی می پیچندو راه را مدتی عوضی میروند  ,تعجب نکنید احتمالا خواسته اند  به حرف شما دقیق تر گوش دهد. 

خلاصه و نتیجه اینکه :

  ضرورت دارد موسسات و سازمانهای ذیربط در کنار راهنمایی و رانندگی ,راه و ترابری  و شرکت های خودرو سازی و نیز شرکت های بیمه ای یا مانند آنها که خود را متولی رسیدگی به این امور می دانند با همکاری دانشگاه ها و همکاران  روانشناس و مددکار اجتماعی ومشاورین در کشور ترتیبی دهند که گذراندن دوره هایی مانند رانندگی تدافعی را در کنار اخذ گواهینامه معمولی الزامی و  قانونی کنند تابا  ایجادموسسات و آموزشگاه های تخصصی علاوه بر ایجاد اشتغال برای بسیاری از جوانان ,بهبودی در شرایط رانندگی ایمن ایجاد گردد.

 هر بیست وچند دقیقه تقریبا  یک نفرازهموطنان ما کشته  و در هر 1.5 دقیقه فردی ازبین ما معلول یا زخمی  و ازسلامت محروم میگرددو این حاصل تصادف های رانندگی است (باشگاه خبرنگاران جوان -26بهمن 92) . آماروحشتناکی است .هر کدام از ما به سهم خود می توانیم در اینمورد نقشی مفید داشته باشیم.

 برای آشنایی با بعضی از تکنیک ها و اصول رانندگی تدافعی به سایت های زیر و منابع مفید دیگر مراجعه فرمایید: 

  .آhttp://www.roadtripamerica.com/forum/content.php?6-Defensive-

  http://en.wikipedia.org/wiki/Defensive_driving

   

/ 0 نظر / 52 بازدید