آبگوشت و کباب در گذر تاریخ .....

 

هر چه فکر کردم دیدم اینروزا هیچ چیز بهتر از یک بحث آبگوشتی نیست. این بود که مطلب زیر که  نکات جالبی از لحاظ تاریحچه  غذا دارد را  انتخاب  و تقدیمتان مینمایم.

مطلبش برای من تازگی داشت مخصوصا ابعاد جامعه شناختی آن , هر چند خودش را از همون کودکی خوب میشناختم: 

 

282-10.jpg

"همه دایره‌المعارف‌هایی که درباره ایران تالیف شده‌اند، مدخل «آبگوشت» دارند. شاید باور نکنید اما آبگوشت در کنار همه نام‌ها و نامداران فرهنگ ایرانی، در دایره‌المعارف‌های تخصصی به مدخلی مفصل بدل شده اما در منوی هیچ یک از رستوران‌های تهران آبگوشت نیست! 

به گزارش ایسنا به نقل از سایت سیمرغ، برای خوردن آبگوشت باید به خانه، چایخانه، قهوه‌خانه یا دیزی‌سرا رفت. آن هم فقط سر ظهر، نه قبل و نه بعد از آن. از قدیم دکان‌هایی هستند که به طور تخصصی هر کدام یک خوراک بیشتر نمی‌پزند؛ هلیمی ( من هم اول که اینرا دیدم فکر کردم غلط نوشته  شده ولی بعد از یک جستجو در این ور و اونور متوجه شدم این درست تر است.دلیلش را نفهمیدم ولی اغلب اهل فن معتقدند کلمه  "حلیم" یک اشتباه رایج است و درست آن "هلیم" است .توضیح از من است)، کبابی، چلویی، جگرکی، کله‌پزی و بریانی. 

اما باز هیچ یک از این خوراک‌های اصیل و محبوب ایرانی، جز چلوکباب‌ها، در منوی رستوران‌های ایران جایی ندارند! و به همین خاطر است که در کتابچه‌های راهنمای ایران‌گردی برای خارجیان هم فقط فرق پلو و چلو و شرح انواع کباب‌ها آمده است. هر جای دیگر جهان که بود، این تنوع خوراکی را جاذبه‌ای سیاحتی می‌کردند و دست‌کم در منوهای وطنی جایی به آن می‌دادند. 

آبگوشت

آبگوشت به هزار و یک دلیل از خوراک‌های کهن ایرانیان است. یکی از این دلایل، شیوه کوچی و عشایری زندگی نیاکان ایران، برپایه فرهنگ دامپروری است. ایرانیان حتی هنگامی که شهرهای کهنی همچون همدان و شوش و پارسه را ساخته بودند، به معنی واقعی یکجا ‌نشین نشده بودند و باز شاهان و درباریان، همانند مردمان در راه این شهرها ییلاق و قشلاق می‌کردند. این جا‌به‌جایی فصلی، حتی تا چند دهه پیش، میان قشلاق تهران و ییلاق شمیران هم، برای بعضی خانواده‌های متمول، متداول بود. پس گمان نکنید که زندگی کوچی با پایتخت ۲۰۰ساله اخیر ایران نسبتی ندارد. 

آبگوشت، محصول زندگی یکجا‌نشینی است و کباب، خوراک زندگی کوچ‌نشینی و کوچندگان تنها هنگامی که به مقصد نهایی می‌رسیدند، فرصت و شرایط بارگذاشتن آبگوشت را می‌یافتند.

 اگر به مستندهای این نیم قرن که از زندگی عشایر ایران ساخته شده، نگاهی بیندازید، گله‌های چندهزار سَری را می‌بینید که هر یک از بزها، گوسفندان، گاوان و اسبان برای صاحبانشان مهم و محترم‌اند و جان دامداران به جان دام بسته است و بسیار کم پیش می‌آید که دام را سرببرند و جز از شیر و فرآورده‌های شیری آنها، تغذیه نمی‌کرده‌اند. اما در راه ناهموار و پرخطر کوچ هر روزه چند سَر از این دام‌های سلامت و پروار، ناکار و تلف می‌شده‌اند و عشایر پیش از آن‌ که دام، جان بدهد، آنها را سر می‌بریدند و کباب شام را به راه می‌کردند. کوچ، زمان‌بندی داشت و می‌بایست به موقع به مقصد می‌رسیدند وگرنه هزار و یک ضرر و خطر طبیعی، در راه بود. پس فرصت بارگذاشتن آبگوشت تا رسیدن به مقصد، در سفر دست نمی‌داد. آبگوشت ظهر فردا را، از شب قبل باید بار‌گذاشت و پیشتر مقدمات و مخلفات آن را مهیا‌ کرد که این همه، جز در یک‌جانشینی ممکن نبوده و نیست. 

دیگر این که بساط کباب را به سادگی با سیخی چوبی نیز در بیابان می‌توان به راه کرد اما آبگوشت جز در ظرف پخته نمی‌شود. ساکنان فلات ایران هزاران سال پیش، نخستین ابزار و ظرف‌ها را از چوب و سنگ ساختند. اما ظرف چوبی روی آتش کارکردی نداشت و تنها ظرف‌های سنگی به کار می‌آمدند. پس از آن بود که توانایی ساخت سفال حاصل شد و انواع و اقسام ظرف‌ها شکل گرفت. هزاره‌ها ظرف‌های سفالین به کار می‌رفتند، تا انسان ایرانی به راز سنگ‌های معدنی و آب‌کردن و ریخته‌گری فلزات پی برد و از آن ابزار و ظرف ساخت و ظروف فلزی را به میان آورد. جالب است که آبگوشت، هنوز که هنوز است در سه ظرف سنگی، سفالی و فلزی، طبخ و میل می‌شود. انواع دیزی سنگی و سفالی و رویی (رویی به معنای رویین یعنی ساخته شده از فلز روی که به زبان عامیانه به آن روحی هم می‌گویند) هنوز به شیوه هزاره‌های دور، در ایران ساخته و به کاربرده می‌شود و این سه نوع دیزی، یادگاری است از سه عصر سنگ و سفال و فلز در باستان‌شناسی. 

در قدیم پلو یا چلو را در مجمعه‌های بزرگی می‌کشیدند، که به آنها «قاپ» یا «قاب» می‌گفتند و چند نفر با دست از یک قاپ مشترک، غذا می‌خوردند. ممکن بود که چند آدم بزرگ و پرخور با پیری یا کودکی نحیف و کم‌غذا در قاپی همسفره و هم‌غذا ‌شوند. این بود که تقسیم غذا عادلانه نبود و یکی به اصطلاح، قاپ دیگری را می‌دزدید و غذای بیشتری می‌خورد. این بود که ایده «قاپ شخصی» به میان آمد که برای هر کس قاپ کوچکی غذا بکشند و آن را در پیش وی بگذارند. این بود که این «پیش‌قاپ» را «بُشقاب» نامیدند. یک قاپ بزرگ پر از غذا سر سفره می‌آمد و چند قاپ کوچک خالی (بُش به ترکی: خالی) گِرد آن می‌چیدند و برای هر بشقاب، جدا غذا می‌کشیدند. اما آبگوشت چه برای یک تن پخته شود، چه هزار تن، محتوای هر دیزی جدا، درون خود آن می‌پزد و گوشت و نخود و آب، برای هر دیزی به پیمانه برابر ریخته می‌شود و تبعیضی در میان نیست. مانند پلو همه را در یک دیگ نمی‌پزند و پس از پخت، غذا را نمی‌کشند، بلکه اول سهم خام هر دیزی کشیده می‌شود و پس از تقسیم، پخت آغاز می‌گردد. 

اما پختن و خوردن آبگوشت کار ساده‌ای نیست. شاید همگان به پختن آن کاری نداشته باشند اما همه از خوردن آن لذت می‌برند. اما اگر یک خارجی از راه برسد و یک دیزی سنگی داغ با سنگک و ریحان جلویش بگذارید، شاید لذتی از لذیذی آن نبرد؛ چرا که خوردن آبگوشت آموزش می‌خواهد. با قاشق از دهانه تنگ دیزی چیز زیادی بیرون نمی‌آید، مگر اینکه دیزی را کج کنید و برای کج کردن هم، دست خواهد‌سوخت، مگر آنکه با تکه نانی گوشه ظرف را بگیرید و در این کار حتی دستمال کاغذی هم، کمک تکه نان را نخواهد کرد. البته بعضی از دیزی‌های سفالی دو دسته کوچک در دو طرف دارند که در این موقع به دستگیری خورنده می‌‌آیند. 

آبگوشت دو بخش دارد، بخش «تَر» که به آن «ترید» می‌گوییم و بخش «خشک» که «کوبیده» می‌خوانیم. همان آب و گوشت که روی هم آبگوشت را پدید آورده‌اند. تقریبا با هم پخته می‌شوند اما جدا خورده می‌شوند. اما عمل‌آوردن این دو بخش به عهده آشپز نیست و شاید تنها خوراکی باشد که خورنده نیز در کار طبخ شریک است. اگر این دو بخش را جدا نکنید، تبدیل به سوپی نه چندان دلچسب خواهد شد و اگر هر یک از این دو بخش را خوب به عمل نیاورید، یعنی مثلا کوبیده را آب‌دار بردارید، لطفی نخواهد داشت. خلاصه آنکه آبگوشت‌خوردن کار هر کسی نیست و اگر برای نخستین بار کسی سر سفره آبگوشت بنشیند، بی‌راهنما به راحتی از ماجرا سر در نخواهد آورد. 

گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی دو جزء لاینفک آبگوشت‌های امروزی‌اند و برای ایرانیان شاید تصور آبگوشت‌ بی‌سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی ممکن نباشد. اما شاید ندانید که این دو محصول فرنگی تا صد سال پیش از این، در ایران ناشناخته بوده‌اند. اما آبگوشت پیش از واردات این دو نیز، با گوشت و آب و نخود، آبگوشت بوده. ایرانی همان‌طوری این دو محصول فرنگی را در دیزی کرد و به آن دو رنگ ایرانی بخشید که جانشینان یونانی اسکندر و مغولان وارث چنگیز را به ایرانیانی اصیل و ایراندوست تبدیل کرد.

با وجود این همه کتاب آشپزی و مردم‌شناسی تا به امروز به آبگوشت این‌گونه نگاه نکرده بودیم. چراکه ما گاهی از کنار میراثمان سهل‌انگارانه به سادگی ‌گذشته‌ایم و ظرائف و لطایف فرهنگی نهفته در آنها را ندیده‌ایم. آبگوشت، عصاره فرهنگ ایرانی است و هزاره‌ها تاریخ و نکته در آن خفته است و همه قوت آن به ارزش غذایی‌اش نیست و اگر دقیق به آن بنگریم جان فرهنگ نیاکانمان را در پیاله‌ای از آن خواهیم دید. پس لقمه‌ای از آن را هم نباید هدر داد".

این هم منبع: 

http://isna.ir/fa/news/91061005478/درباره-آبگوشت-بیشتر-بدانید

و این هم منبع گرد آوری کننده:

http://www.seemorgh.com/culture/default.aspx?tabid=2082&conid=137648 

 که  مطالب زا از سیایت تبیان اینجا :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=195970

 و چند نوشته دیگر گرد آوری کرده است ولی متاسفانه هر چه گشتم منبع اصلی و آنکه زحمت تحقیق و مسئولیت نوشته ها را داشته را پیدا نکردم.در هر حال کوشش جالبی است و جای تشکر و تقدیر دارد.

 
/ 9 نظر / 6 بازدید
لیلا

سلام .جالب بود .پس ابگوشت مدیریت آهسته میخواهد![لبخند]

اعظم

سلام رسیدن به خیر.[گل] اینقدر مفصل در مورد آبگوشت نمیدونستم.ممنون.[لبخند]

شرحه شرحه (م.ن.پروا)

سلام و عرض ادب! بدجوری هوس آبگوشت کردم! مدتهاست به خاطر دوری از دختر عزیزم ، انگیزه ی چندانی برای پختن چنین غذاهایی ندارم. باور بفرمائید زندگی یعنی همین حرفهای آبگوشتی . باید طعم دور هم بودن را از ما بگیرند تا بفهمیم زندگی شستن یک بشقاب است . مطلب و تصویر زیبایی است و نوستالژی روزهای خوش ساده و بی پیرایه و خودمان بودن.

صفورا

به نام یزدان پاک . سلام من به عنوان یک معلم تاریخ از این که تاریخ آبگوشت را در اختیارم قرار دادید سپاس گزارم . [خنده] از این به بعد در مورد این خوراک با اصل و نصب با احترام زیادتری نظر خواهیم داد . و از حضور مفیدتان در وب تجربیات من . سپاس [لبخند]

نسرین

دلمان تنگ شده استاد سراغی از ما نمیگیرید حرفهایتان همیشه اب سردی بود بر داغ دل ما امیدوارم هر جا که هستید موفق و سالم باشید و برایمان بنویسید هر چند ابگوشتی

رها

سلام استاد.. مطلب جالبی را انتخاب نموده اید..سپاس مانا وبرقرار باشید[گل]

سهم پرواز

مطلب جالبی بود پارسال یه دوره ی چند روزه آموزشی داشتیم و مهمون یک شرکت بودیم. بعد از چند روز پذیرایی ناهار با انواع کباب یکی پیشنهاد آبگوشت داد. من که به روش درستش خوردم ولی بقیه خانوما انگار آبگوشت خوردن به سبک صحیح رو بی کلاسی می دونستن و با چنگال از گوشت و سیب زمینی اش می خوردن هر جایی آداب غذا خوردن خاصی داره .مثل ژاپنی ها که با چوب غذا می خورن .نمی دونم چرا ما به فرهنگ خودمون بی توجه هستیم ؟!

فرمولساز

چه اطلاعات جالبی در مورد آبگوشت دادید نمیدونستم این همه فوت و فن داره!!!! شاید دلیل اینکه از این غذا خوشم نیومده اینه که هیچ جا درست سرو نشده یا همان سوپ نه چندان دلچسب شده بود و یا قسمت خشک آبدار برداشته شده بود.

مژگان

هزار ساله هی میخوام بیام اینجا یه چیزی به این اطلاعات آبگوشتی اضافه کنم وقت نمیشه . می خواستم بگم ایرلندیها هم یک غذایی دارن که اسمشو نمی دونم ولی دقیقا همین آبگوشت خودمونه بدون رب .ینی فقط خیلی خوشرنگ نیست ولی همون مزه رو داره .و غذای سنتیشون هم هست.از کجا اومده رو باید تحقیق کنم درباره اش. آخیش بلاخره نوشتم خیالم راحت شد .[لبخند]