بهاران را غنیمت شمریم

 سال نو بر همگان  مبارک  .امیدوارم سالی خوش همراه با شادی ,سلامتی و موفقیت برای خودتون , خانواده و عزیزانتون داشته باشید.

و اما ...

بهار و تغییر سال که میشه خیلی بهانه ها هست که "طور دیگه "بشیم  :

  خیلی ها چون توانسته اند مشکل ها و گرفتاری های سر راهشون را  بردارند یاموفقیت هایی در زمینه ای داشته اند یا ... از آمدن سال نو خوشحالند و امیدوارند این شادی ها همچنان ادامه داشته باشد . 

بعضی هم  در این سال خیلی اذیت شدند.کسانی که به اهدافشون نرسیدند یا در موردی بد بیاری داشتند و گرفتاری سختی براشون پیش آمد و گاهی خیلی بدتر از همه , عزیزی یا عزیزانی را به شکل های مختلف از دست دادند . اینها هم  ته دلشان این امید را دارند که  "سال 94"بر خلاف  گذشته "خوش یمن "باشد و بتوانند کدورت قبل را از دلشان بزدایند.

عده ای  هم هستند که اصلا کاری به سال نود و سه و نودچهارو ... ندارند.

اونها سال را نه به تاریخ و عددش بلکه در گردش روز و شب  و دقایقش می دانند و از این همه زیبایی منظم "تکراروار " ولی  متفاوتش به وجد آمده و   لذت می برند.

 آخرین دسته هم شاید عده ای باشند  که خودشون هم نمی دونند چرا شادند ولی انگار اتفاق هایی درونشان افتاده که اونها را "دگرگون " می کند.

این دسته آخر اگر چه حالشان عوض شده است ولی به این معنی نیست که همه  احساس خوشحالی و شادی کنند.

عده ای از آنها شاد و شنگولند ولی هستند افرادی هم که اتفاقا همزمان با   آمدن بهار و سال نو حالشان بد می شود :بد اخلاق و خواب آلود یا افسرده می گردند. اگر شاعر مسلک و اهل هنر باشتد هر چه شعر, نوشته , اثر مایوسانه و نومیدانه دارند  را در همین روزها با خود یا بیخود فریاد می کنند..

 اینها اگر هم  هنری نداشته باشند که شکوفا شوند !   این دوگانگی برون( تغییر زیبای طبیعت )  و درون ( کج و معوج  و کدری ) را با  خشم و  اضطراب یا دلخوری و انتقاد از این و اون  و معمولا متهم کردن دیگران  یا شکایت اززمانه و روزگار  خالی می کنند..

بد نیست همین اول سالی راجع به این دسته آخری ها  بدانیم که آنها دچار  مشکلی هستند  که" افسردگی فصلی " اش می گویند . 

 اینها با فصل بهار و گاه زمستان  همنوا و جور نیستند  . اگر چنین افرادی که  اغلب در بین مردان  شایع تر است  دور وبر خود دیدیم  که  علایمی از  خواب آلودگی ,سستی و بیحالی دارند  احتمالا از همین دسته ای هستند که نیاز به توجه دارند...

چرخش افلاک و ستاره ها و همه مجموعه های درون این دنیای بزرگ دارای انتظام و هماهنگی بسیار ظریفی هستند. همه موجود های دنیا بطور طبیعی دارای ریتم و آهنگی متوازن هستند بطوریکه  در همه چیزش و ازجمله در نشیب و فراز های تمامی نت ها و نوا هایش بایستی با اهداف کل هستی همسو و هماهنگ باشد.

 به همین علت است که همزمان با هر تغییر و تحولی  مانند آمدن بهارما هم به عنوان یکی از مخلوق های این عالم ,  در درون مان دچار دگرگونی هایی می شویم  و  "یک طوری "می شویم که قبل از آن نبوده ایم.

اگر تا چندی پیش  که مثلا در پاییز طور دیگری بودیم یا در زمستان  دوست داشتیم بیشتر   با  " مکث " همراه شویم, در بهار بیشتر  "شوق پرواز " داریم  و پراز  جنب و جوش  و بی قراری... و انگار همه بیش از پیش  احساس شادی ,سلامت , مهرورزی ,بخشش و بخشندگی و ... می کنیم.

این بازی "چرخ بازیگر " که  در تکرار های هزار باره اش مرتب با ما گفتگو می کند شاید پیامی  به امثال من داشته باشد  مانند این :

دیدی که  1393 هم مانند همه سال های قبل از آن  با همه خوب و بدش گذشت پس "این هم بگذرد! "

چه بهتر که :

چند روزه عمر را در یابیم و آرامش خود و دیگران  را با هیچ چیز عوض نکنیم. نرم تر و خوشرو باشیم .از لحظه ها بهره گیریم و زمانه را ساده تر گیریم و نهایت اینکه  مهربان باشیم و مهربانی را فریاد کنیم .در کنار همه مخلوقات عالم ما هم به سهم خود "ساز" خودمان را طوری کوک کنیم که نه تنها در ریتم و آهنگ دلنواز هستی اخلال نکند بلکه در قضاوت آیندگان بخوبی از ما یاد شود. 

خیز و غنیمت شمار ,  جنبش باد ربیع                                                          

                                                 ناله موزون مرغ, بوی خوش لاله زار

برگ درختان سبز ,پیش خداوند هوش                                                         

                                                هر ورقی   دفتریست معرفت کردگار

روز بهارست خیز ,   تا به تماشا رویم                                                               

                                                 تکیه بر ایام نیست ,    تا دگر آید بهار

 

                            ...

/ 0 نظر / 47 بازدید