ویتامین دی و بی 12

قبلا هم شنیده و خوانده بودم که تغذیه و ویتامین ها خیلی در سلامتی ما موثر هستند ولی هر گز به این نزدیکی فهمش نکرده بودم.خیلی از دردها و ناراحتی های ما به راحتی و با مصرف ویتامین ها برطرف می شود.

من که پزشک نیستم و اطلاعات این جوری ندارم ولی حتما در این مورد حساس شوید واین چند توصیه مرا که بجای شما از اینجا و آنجا شنیده و خوانده ام را جدی بگیرید:

اگر تا حالا آزمایش ویتامین نداده اید این بار که برایتان آزمایش خون می نویسند حتما" ویتامین دی" و "کلسیم" و همچنین "ویتامین بی"  و... را هم اندازه بگیرید

 

 Image result for vitamin d deficiency

 

تا اونجا که می دونم مخصوصا "ویتامین دی "در اغلب ما ایرانی ها و بخصوص خانم ها پایین است و با توجه به اینکه  استخوان ها و قوام آن با کلسیم رابطه دارند و جذب کلسیم بدون "ویتامین دی "کافی دچار اختلال می شود بنابراین موضوع را جدی بگیرید.

خیلی خوب خواهد بود که اینکار را از همان مرحله کودکی و برای فرزندان  و بخصوص دخترها مهم بدانیم.یعنی کنجکاو بشیم که مواد غذایی مناسب را در غذای روزانه بگنجانیم و بجای  مواد چرب و چیلی و هله هوله های بی خاصیت  بیشتر بفکر سلامتی آنها باشیم.

http://www.webmd.com/food-recipes/vitamin-d-deficiency

 "ویتامین دی" با تغذیه مناسب وحدود بیست دقیقه زیر آفتاب بودن تامین می شود ولی گاهی  یا امکانش را نداریم یا اینکه سیستم بدنمان مانعی برای جذب آن دارد. از طرفی چشم پزشک ها هم مرتب هشدار می دهند که در ساعاتی از روز مثلا حدود 10 صبح تا 6 بعد ازظهر سعی کنید زیر آفتاب(خطر اشعه یو وی ) نروید یا اگر رفتید با محافظی مانند ضدآفتاب و عینک و کلاه بروید و...همه اینها باعث شده که ما اغلب کمبود این ویتامین مهم را داریم.

 اونهایی که وضع مالی شان بهتر است و در معرض مشکلات پوکی استخوان هستند  یاحتی  در خانواده هایی که سابقه سرطان سینه دارند با پزشک متخصص مربوطه  راجع به مصرف سالی یکبار آمپول آکلاستا   ACLASTA ZOMETAحتما مشورت بگیرید . 

مطلب دیگر در مورد ویتامین بی 12 است.

Image result for vitamin b12 deficiency

کمبود این ویتامین بخصوص برای جلوگیری از آلزایمر و مشکلات حافظه مهم است.اگر سردرد دارید یا احساس خستگی و ضعف می کنید یا ...در اینموارد دقیق تر شوید شاید مشکل با اصلاح روش تغذیه و استفاده از یک مکمل مناسب حل شود. 

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/expert-answers/alzheimers/faq-20057895

در این باره  و تامین سایر ویتامین ها  با پزشکمان مشورت کنیم و  در افراد میانسال و سالمند استفاده از مکمل های مجاز را مهمتر تلقی کرده و در محاسبه هزینه ماهیانه خانواده آنرا جزیی از هزینه ها منظور نماییم .

راستی  در هفته چند بار تخم مرغ می خورید؟  شما هم مانند خیلی ها فکر می کنید این ماده حیات بخش را نباید خورد؟

 بگذارید در نوشته جداگانه به آن بپردازیم...

 

/ 0 نظر / 65 بازدید