آنش بیار معرکه شادی ها باشیم

   

 لحظه ها . روزها و شب ها در گذرندو حالا نو روز و بهاری دیگر  و .. ..

بعضی شان با خاطرات زیبا و خوب و چند تایی هم غم انگیز  و تلخ .اما برای من چهارشنبه سوری خوش گذشت و چیزهایی هم ازش یاد گرفتم. اینجا غوغایی بر پا شده بود.پیر و جوان و کودک و نوجوان همه  می زدند و شادی میکردند.

نزدیکی خانه ما یک میدان خالی است و هر ساله اعضای خانواده و همسایه ها و بعضی از اطراف می آیند و این مراسم شادیبخش را همراهی میکنند.جشنی همراه با  داد و فریاد و هیجان و رقص و آواز و ترقه ها و فشفشه های رنگارنگ و...گویا  هشدار به آنهاییکه هنوز در خواب زمستانی هستندو یا گوششان نمیشنود واینکه بهار نزدیک است. 

اما در میان این های و هوی ها  نقش این آقای همسایه مان بر جسته تر بود. کسی که همه نگاه ها به او دوخته شده بود.او که خودش می گفت:" چند ماهی است چوب ها و هیزم های خوب را جمع آوری میکرده و برای امشب آماده کرده ام ". همو که" آتش بیار معرکه " بود.کسی که بدون او معرکه و جشن  چهارشنبه سوری  امسال ما "حالی" نمیداد.آقای ز... با قد بلندش و با سن و سال بالای پنجاه و پنج سال مرتب آتش را گرم میکرد و با ریختن  هیزم وچوب به روی آتش "دم تازه ای" به سرخی و شعله های سرکش میداد .صدای ساز و آوازها  که از صندوق عقب باز شده اتوموبیل های پارک شده می آمدو همزمان رقص و پایکوبی جوانان تحت تاثیر شعله های "الو گرفته" شتاب بیشتری میگرفت و پریدن های از روی شعله ها بالا تر و باز هم بالاتر.

اینها همه مرا به یاد" دایره نم کن"  و " آتش بیارهای معرکه"  انداخت .(برای آشنایی بیشتر با این اصطلاحات به جلد اول کتاب ریشه های تاریخی امثال و حکم نوشته مهدی پرتوی آملی مراجعه شود.)

آنها هم کارشان گرم کردن  مجالس بود اما نه مستقیم بلکه با آماده کردن مقدمات و تجهیز کردن لوازم سور و سات یعنی با گرم کردن  پوست دف و دایره و دنبک  و نهایتا صدای رساتر سازها  و گرم  و پر شور کردن " معرکه ها" . افراد  "دایره نم کن "  در فصول بهار و پاییز کارشان  نم زدن و مرطوب کردن  دف و ضرب بود و در پاییز و زمستان " آتش بیار " .

 آتش بیارهاهرچند از موسیقی و ساز و آواز چیزی نمیدانستند اما هر چه بود هدفشان شاد کردن دلها بود ,مانند صحنه موسیقی زندگی ما و  خیلی از آدمهای خوب اطراف خودمان, مثل خود شما.شما یی که هر گاه لازم بود با گشاده دستی از "نم" وجودتان آبی بر چهره کدر و تلخ دوست زدی تا شادابش کنی  و آنگاه که پایش افتاد از هیزم ها و چوب ها و حتی اگر نداشتی از خرده ریزه های زندگیت زدی تا آتشی بیفروزی و زندگی غمدیده ای را گرم و شاد کنی. همین شما هاییکه پوست سفت و  تنهای آدم خسته  و یا نومیدی  راازسردی و خشکی در آوردی تا باچهره منبسط و گشاده ,آهنگ زیباتری را در معرکه زندگی بنوازد..

اما در آستانه ورود سال نو  یاد آوری دوباره ای کنم  به خودم که بکوشم به سهم خود در گرمی  جسم و روح ام و بعد محفل خانواده ودوست و فامیل و بطور کلی دیکران نقشی داشته باشم.سعی کنم اگرهیزمی  و حتی تیکه چوبی ندارم که پای آتش مهر و محبت دوست بریزم حداقل با پرهیز از ناله ها و گلایه های جاری زندگی "خاک ریزی " و" خاموشی "نکنم و باری و افزونی بر غم و غصه ها یش نشوم.شعله های عشق و دوستی را درمحفل صمیمی شنیدن درددل ها و سر زدن ها وسراغش گرفتن و یاری و همراهی با او گرم تر وبا صفاتر نمایم.

نهایت آرزو کنیم همه آنهاییکه دلشان درد است و خون دل میخورند و غمی و غصه ای دارندو جسما و یا روحا چیزی آنها را به تلخی وسختی کشانده هر چه زودتر رها گردند و ما هم اگر بتوانیم " آتش بیار معرکه "گرم دل آنها و خانواده شان گردیم.

و باز هم امید آن که فردایمان بهتر از امروزمان باشد و هر آنچه مانع است و همه آنهاییکه آنش بیاران  نفرت و جهل , عقب گردی و بیچارگی و دردمندی دیگران  بوده وهستند در شعله های سرکشی که خود افروخته اندهر چه زودتر  بسوزند و نا بود گردند.

و آرزو کنیم:

      سالی خوب همراه باسلامتی و شادی برای همه داشته باشیم. 

 

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Dr88

بهار بهترین بهانه برای آغازوآغاز بهترین بهانه برای زیستن است... نوروز این آیین کهن ایرانیان وبهار ارمغان سبز روزگار برهمه آنانکه این سنت دیرین وتحول شیرین را خجسته میدارند مبارک باد.... استاد عزیز به امید روزهایی بهتر از دیروز... وسالی قشنگ تر از پارسال[گل] سال نو مبارک[گل]

آرزو اولیازاده

مهربانان نسیم صبح بهاران همچون لبخندی بر لبانمان جاریست بوی بهار بوی شادمانی است باشد که همیشه سرسبز و شاد باشید به امید پروزدگار سال خوبی داشته باشد لاله واژگون[گل][گل]

خانه پدر

دوست گرامی سال نو به شما مبارک برایتان سلامتی و تندرستی آرزودارم.

مرضی

چقدر خوب معلومه همچین چهارشنبه سوری ای خوش می گذره سن اون آقای ز مهم نبود دلش مهم بود که پر از نشاط بوده و نشاط یعنی جوانی سال نو مبارک

مرضی

راستی اون عکس بالا خیلی قشنگه توپ گل گلی رو می گم

رضا

محمد جان سلام، مرا عفو کن که دیر بهت سرزده تا سال نو را به خودت، خانواده ات و سایر دوستانت تبریک بگویم. مدتی در مسافرت بودم و از طرفی کارهای انجمنی سخت مرا با خود برده است و کمی از یاران غافل شدم. مطمئن باش که همواره به یادت هستم و سر به نوشته هایت می زنم. سالی سرشار از سلامتی، شادی و شیدایی برایت آرزو می کنم.

ریحانه

سلام وقت شما بخیر ...سال نو مبارک ممنونم از شما که به کلبه ی ما سر زدین .شاد و پیروز باشید ..[گل]

آلبالو خانم!

سلام سال نو شما هم مبارک [گل] بابت خصوصی درستش میکنم ، ممنونم از اینکه ایرادم رو بهم گفتید [گل][لبخند]

فاطمه***محکم

سلام اقا مرادیان ...ممنونم از حضورتون و توجه تون و لطف تون ... انشاءالله سال ِ نود سال ِ قشنگی باشه براتون و پر از شادی وسلامتی و موفقیت ... زندگی با همین فراز و فروداش قشنگه ... شاد باشید...یاعلی[گل]

ب ه س

تیتر بسیار جالبی داره این پست..متن هم خوبه